Через соцмережі нам стало відомо, що 19 жовтня було організовано змагання на важкопрохідній техніці на території лісового заказника «Межигірсько-Пуща-Водицький» у Межигірському лісництві Святошинського ЛПГ у м. Києві. Зокрема, «змагання» проходили в межах кварталів 74, 73, 72, 71, 52/51, 31/30, 20/19, 7 вказаного лісництва.
У кварталі 71 − озеро, де джипери зруйнували прибережно-водну рослинність та порушили правила, встановлені Водним кодексом України для прибережно-захисних смуг. На межі 3/4 кварталів пошкодили прибережно-захисну смугу та русло річки Мощун. Місця здійснення порушень ми встановили на місцевості та закріпили географічними координатами. Провели фотофіксацію.
Цей заказник був створений рішеннями Київської міськради 2002 року з метою збереження цінних природних спільнот. На території заказника заборонені будь-яка господарська діяльність і в тому числі діяльність, яка веде до пошкодження природних комплексів. Природно-заповідний фонд, відповідно до чинного законодавства, знаходиться під охороною держави та є надбанням всього українського народу. Пошкодження територій ПЗФ тягне відповідальність, згідно ст. 252 Кримінального Кодексу України. Відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 80 від 16.03.2015, пересування транспортних засобів у заповідниках дозволено лише у випадках, коли це необхідно для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Також наказом заборонено проведення будь-яких ралі, перегонів і змагань. Крім того, забороняється проведення заходів із залученням звуковідтворювальної техніки. Маршрути і плани проведення зазначеного заходу не були погоджені ні з власником охоронного зобов’язання, ні з Міністерством захисту довкілля та енергетики.
P.S.: У фейсбуці ми мали розмову з учасниками заходу. Вони дійcно не розуміють, чим шкодять природі, адже після своїх «змагань» завжди вивозять сміття. На жаль, охорона природи не зводиться винятково до прибирання сміття. Нижче кілька пояснень, чому джипи в заповідниках – це недобре:
- автомобілі нищать колесами рослини та тварин
- руйнують природний вигляд ландшафту
- провокують ерозію (особливо на гірських дорогах)
- на морських пляжах гніздує багато видів навколоводних птахів
- в калюжах дорожних колій у Карпатах, наприклад, відбувається нерест і розвиток аміфібій, занесених до Червоної книги України, що буде, як ними проїдеться джип?
- джипінг призводить і до появи загроз надзвичайних ситуацій. Так, на території НПП «Білобережжя Святослава», в межах якого розміщені три населені пункти, масовий заїзд автотранспорту на берегову смугу руйнує береговий вал. У штормових умовах хвилі можуть затопити населені пункти.