Незважаючи на «проривні» ініціативи президента, на кшталт мільярда дерев, проблеми лісів України нікуди не діваються. І навіть стають дедалі масштабнішими. Одна з таких проблем – це дерибан лісів, тобто їх знищення під забудову або інші потреби.
Дерибан лісів найбільш характерний для великих міст та їхніх околиць. Попит на землю навколо міст, зокрема Києва, настільки шалений, що жодні законні обмеження не можуть його стримати.
У багатьох випадках виявити дерибан лісів нескладно. Для лісів, які роздерибанили протягом останніх років, достатньо лише порівняти кадастрову карту з картами земель лісгоспів. Це дозволяє чітко встановити, що ліси, які належать лісгоспам, потрапили в приватну або комунальну власність.
Скільки ділянок лісу роздерибанили в Київській області за останні роки? Дуже багато. Конкретніше – 4866. Загальна їхня площа становить 1459 гектарів! Для порівняння, це трохи більше за площу таких міст, як Вишгород, Боярка, Знам’янка, або два з половиною Генічеська, чи майже сім Моршинів. Непогано, так?
Важливо, що тут мова йде про ліси державних лісгоспів області. Тобто 1459 гектарів – це без лісів, роздерибанених раніше, і без лісів, які не мали жодного відношення до цих лісгоспів. Для прикладу, без лісів Києва, Ірпеня, Бучі чи Биківні, історія яких набагато більш заплутана, без лісів «Київоблагролісу» і так далі.
Як взагалі так сталося, що усі ці ліси роздерибанили? Чи це взагалі законно?
Законодавство передбачає, що землі лісогосподарського призначення можна передавати під забудову за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Ще додається, що зміна цільового призначення земельних лісових ділянок провадиться переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями, а зміна цільового призначення земель лісогосподарського призначення потребує погодження Кабміну.
Вгадайте, скільки з цих 4866 ділянок отримали таке погодження? Правильно, нуль. Тобто всі ці землевідводи є незаконними. Але це не завадило їм бути зареєстрованими в державному земельному кадастрі, бо кадастрові реєстратори просто «не помітили», що це ліси лісгоспів.
Одним з чудових прикладів дерибану є ліси Боярської лісової дослідної станції. Це не просто лісгосп, а підрозділ Національного університету біоресурсів та природокористування (НУБіП). За останні роки там роздерибанили щонайменше 483 ділянки лісів. Знаєте, що тут іронічно? У лісах Боярської ЛДС вже не перший рік пропонуються створити заповідну територію, а саме -національний парк. Представники НУБіП неодноразово наголошували, що національний парк хочуть створити, щоб потім роздерибанити ліс. У злодія шапка горить, так?
Зараз розглядом законності всіх цих рішень займається прокуратура, куди ми передали інформацію про всі виявлені ділянки. Якщо комусь цікаво – перелік тут: Дерибан_перелік
За більшістю ділянок Боярської ЛДС прокуратура вже розпочала провадження. Але навіть у найкращому варіанті цей орган не зможе зберегти їх усі. Тільки уявіть собі: сотні або навіть тисячі судових справ одночасно.
Взагалі виникає питання: чому роботу з виявлення дерибану має виконувати громадська організація, а не відповідальні органи влади? На публічній кадастровій карті наявний шар «ліси», і Держгеокадастр може в автоматичному режимі провести аналіз і передати дані «накладок» правоохоронцям. Але ніхто цього не робить. Бо, можливо, ліс дерибанять «потрібні» люди?
Звісно, що масштабний дерибан українських лісів потребує не тільки втручання прокуратури, а й, можливо, змін до законодавства. Бо якщо ліси державних лісгоспів закон хоч якось захищає, то ліси, які в свій час вирішили не передавати лісгоспам, є повністю беззахисними.
Один з варіантів – обов’язкова процедура оцінки впливу на довкілля (ОВД) для всіх випадків знеліснення, тобто перетворення лісів на щось, що лісом не є. Це дозволить ускладнити дерибан не лише лісів лісгоспів, але й сотен тисяч гектарів інших лісів, які лісгоспам не належать.
Але чи цікаво зараз владі вирішувати реальні проблеми? Або влада й далі гратиме в «мільярд дерев»?