Міндовкілля та Держлісагентство давно заявляють про необхідність збільшення обсягів рубок, аргументуючи це економічними потребами. Але є значно швидший та менш шкідливий для довкілля спосіб підвищити економічну ефективність лісової галузі. Треба лише прибрати корупційну складова та дотримуватись вимог законодавства.
Минулого тижня ми відвідали Берегівський лісгосп. Ми побачили, як на лісосіках лежать не вивезені дерева. І судячи із зовнішнього вигляду, лежать уже не перший місяць. Чинна інструкція з ведення електронного обліку деревини вимагає набивати на дерева бірки в день заготівлі. На більшості з дерев не було бірок електронного обліку.
Яка ж причина? Відсутність попиту? Сумнівно, бо Угорщина поряд, а дуб в ціні. Та й якби не було попиту – у день перевірки ми нарахували як мінімум три лісорубні бригади. Навіщо рубати нові ділянки головного користування? Жоден притомний директор лісгоспу не буде рубати “на склад”, особливо влітку.
Якщо глянути статистику на сайті ДП “ЛІАЦ”, то за останні 3 роки цей лісгосп отримує з суцільних рубок головного користування ділової деревини аж… 22,6%. Решта – дрова та неліквід. Для порівняння, середній показник по Україні – 52%. Тобто по документах основний результат діяльності лісгоспа – вирощування дров. Може краще тоді ці ліси взагалі заповісти, ніж так “господарювати”?
Чому так відбувається? Є дві гіпотези:
Або керівництво ДП “Берегівське лісове господарство” некомпетентне, не вміє контролювати виконання норм законодавства своїми працівниками та підрядниками.
Або воно займається маніпуляціями із заготівлею та продажем деревини. Продає ділову деревину під виглядом дров, приносячи мільйонні збитки державі.
До речі, це не перший випадок аналогічних порушень. У липні цього року народний депутат Юлія Овчинникова виявила вивезення деревини без внесення в систему електронного обліку в ДП “Дрогобицьке лісове господарство”. На наступний день бірки на колодах дивним чином з’явились, але факти покарання причетних нам не відомі.
Що з цим робити? Роботи тут багато. Для початку варто хоча б ухвалити законопроєкт “Про ринок деревини” та врахувати пропозиції громадськості щодо прозорих, повних та публічних сертифікатів на експорт деревини. Це не тільки сприяло б прозорості, але й принесло додаткові бюджетні кошти в складний для держави час!
На жаль, влада з цим поки не поспішає.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety