Сто років тому після важких років громадянської війни українські природоохоронці домоглися підписання декрету про створення першого національного парку України – «Асканії-Нова». Згодом її перейменували на заповідник, і скоро всі забули що Асканія − перший національний парк Східної Європи. Хоча й сьогодні вона є найвідомішою природоохоронною територією в нашій частині планети!
Дуже давно Асканія була колонією німецьких поселенців, з 1860-х тут розвивалося господарство родини Фальц-Фейнів. І от, 1898 року Фрідріх Фальц-Фейн заснував тут зоопарк, щоб розводити в напіввільних умовах зникаючих у природі тварин. Згодом він започаткував кільцювання птахів під час міграцій, виділив у недоторканний заповідник 11000 гектарів цілинного, ніколи не ораного степу, зібрав у степу понад 1000 видів деревних рослин і завдяки штучному зрошенню створив унікальний дендропарк! На жаль, геополітичні процеси примусили його покинути своє неймовірне творіння й переїхати з України… А в 1930-х усіх, хто працював у Асканії-Нова, торкнулись політичні репресії…
До 1995 року Асканія-Нова перестала бути не лише степовою оазою, дивом, створеним людиною для природи, центром вивчення природних процесів в екосистемах – пів століття вона просто не існувала! З 1995 року, коли Асканія знову отримала природоохороний статус, до неї повернулася слава степового заповідника.
Утім, у рік столітнього ювілею першого національного парку України держава не надала Асканії жодної підтримки. Ми ж вирішили зробити їй подарунок. Уже близько року завдяки сотні добровольців ми готуємо антологію всіх публікацій, які були присвячені Асканії-Нова з 1845-1945 років. Знайти все неможливо, але нам вже вдалося зібрати понад 500 статей і видань (до речі, більшість з них − бібліографічні рідкості). Майже всі ці раритети ми перевели в текст і розпочали макетування збірки. Ніхто ніколи не укладав подібних антологій! А зважаючи на стан самих видань (їхній вік від 70 до 174 років), збірка є свого роду рятувальною операцією для текстів, які не лише знайти, але й зберегти в оригіналі майже неможливо! Розраховуємо встигнути з виданням вже цього ювілейного року. Незабаром шукатимемо меценатів. Запрошуємо охочих долучитись до підготовки цього важливого подарунка!