На Черкащині ми зафіксували осередок напрочуд рідкісної для області рослини – косарики черепитчасті (родич гладіолусів). Але через кілька місяців після цього виявили, що оселище аграрії вже розорали.
На момент розорювання ділянка з червонокнижним видом перебувала в оренді двох фірм: ТОВ “Агро-УБД-Черкаси” та ТОВ “НВФ “Урожай”. Остання належить до групи агрохолдингу МХП.
На своєму сайті МХП запевняє, що вони піклуються про довкілля, неухильно дотримуються принципу “сталого розвитку” та перевіряють вплив своєї діяльності на природу. Як бачимо – на ділі все інакше.
Насправді, аграрії, перш ніж орендувати землю, могли б запросити науковців для проведення обстеження, що дозволило б виявити охоронювані види. Це не щось незвичне – така процедура передбачена законом саме для того, щоб визначити: “Чи не потребує територія охорони?”
Хоча законом заборонено знищувати червонокнижні види, а за це передбачено суворе покарання, довести порушення тепер майже неможливо. Знахідка виду зафіксована в базах даних із біорізноманіття, але чи стане це доказом у суді?
Проте є способи, як запобігти подібним випадкам знищення природи:
- підприємствам: не розорювати природні території;
- громадськості: подавати пропозиції щодо створення охоронних зон для збереження рідкісних рослин – це вкрай важливо.