Рубки в майбутньому національному парку “Приірпіння та Чернечий ліс” проходять ОВД. Наразі настала черга Міндовкілля оцінити якість поданого Боярською лісодослідною станцією звіту.
Чимало небайдужих громадян та представників громадських організацій уже подали свої зауваження до цього Звіту, серед яких і наша Група. Сподіваємося, висновок міністерства буде справедливим.
Поки ж коротко перерахуємо наші зауваження:
1. Звіт з оцінки впливу на довкілля має містити опис факторів довкілля, які ймовірно зазнають впливу з боку планованої діяльності (фауна, флора, біорізноманіття, вода). У Звіті Боярської ЛДС не наведені дані, які б свідчили про проведення належної оцінки впливу на вищезгадані аспекти довкілля.
2. Належна оцінка впливу на флору, фауну та біорізноманіття потребує, як мінімум, польових обстежень ділянок, на яких планується провадження діяльності, а також суміжних з ними ділянок на відстані мінімум 100 метрів від лісосічних робіт. У Звіті не надано жодних даних, які підтверджують таке обстеження. Не вказані дати досліджень. Не зазначені детальні маршрути обстежень. Не вказані фахівці, які проводили обстеження. До Звіту з ОВД не включені повні версії результатів польових досліджень.
3. Польові дослідження – це перший етап оцінки впливу на флору, фауну та біорізноманіття. Оцінка впливу потребує подальших заходів із власне оцінки, наприклад, моделювання. Гарною практикою під час проведення оцінки впливу є використання показників-індикаторів впливу. Такі показники наведені лише в загальних рисах. При цьому у Звіті немає жодної інформації про конкретні значення цих показників, а найголовніше – оцінки впливу планованої діяльності на такі показники.
4. Карта з додатку 66 до Звіту свідчить, що частина запланованих рубок безпосередньо прилягає до вже виділених для збереження цінних лісів. Очевидно, що планована діяльність може мати прямий вплив не лише на ділянки, де відбуватиметься, а й на суміжні з ними ліси, наприклад, через зміну режиму освітлення й гідрологічного режиму. Існує значний ризик пошкодження вже виявлених цінних лісів та рідкісних видів у ході планованої діяльності.
5. У Звіті неналежним чином враховані зауваження громадськості, що є прямим порушенням вимог Закону. Так, не були належним чином оцінені ні вплив на здоров’я, ні вплив на біорізноманіття та орнітофауну. Як наслідок, можливий негативний вплив планованої діяльності на здоров’я населення.
Пропонуємо Міндовкілля прийняти рішення щодо планованої діяльності Боярської ЛДС винятково після проведення підприємством додаткової оцінки впливу на флору, фауну, біорізноманіття, водні ресурси, здоров’я населення та рекреаційний потенціал території планованої діяльності.
Українська природоохоронна група протягом багатьох років вимагає створення на базі Боярської ЛДС національного природного парку “Приірпіння і Чернечий ліс”. Ми надавали свої зауваження на всіх етапах процедури ОВД.
Територія майбутнього національного парку в грудні 2019 року була включена до складу мережі Емеральд. Дуже сподіваємося, що за сприяння Міндовкілля найближчим часом нацпарк “Приірпіння і Чернечий ліс” буде створений!