Держводагентство підготувало Рекомендації з відновлення водотоків та прісноводних екосистем. Для кращого екологічного стану річок пропонують демонтувати греблі.
Набувши статусу країни-кандидата на вступ до ЄС, Україна взяла на себе cеред іншого і екологічні зобов’язання. Серед них – впровадження Водної Рамкової Директиви ЄС. Вона вимагає захисти, покращити та відновити водні об’єкти. Ефективний інструмент для досягнення цієї мети – звільнення річкових русел від гребель.
У проекті з відновлення водотоків акценти розставлені правильно. Картографуємо греблі країни → ранжуємо їх за станом зношеності → обираємо малі за висотою, старі або неефективні греблі → демонтуємо. Таким чином одним помахом впольовано як мінімум трьох зайців:
- відновлена вразлива природна екосистема річкових долин та прибережних захисних смуг;
- створено сприятливе середовище для біорізноманіття, зокрема, риб;
- впроваджений захід із адаптації до кліматичних змін.
Часто демонтаж греблі призводить і до позитивного культурно-соціального та економічного впливу. Очевидно: людина відчуває себе комфортніше поблизу спокійної річки, а не шумної греблі з видом на сміття, яке накопичується вище за течією). До того ж, на підтримання навіть старих гребель необхідні кошти, що досить нерентабельно.
У рекомендаціях правильно зазначено: перед знесенням бар’єру варто проаналізувати, чи немає у водоймі популяцій місцевих реліктових видів, які могли зберегтися в ізоляції. А після демонтажу слід ретельно вивчити його наслідки для екосистеми. А от можливі зміни та способи їх контролю у проекті не згадані (до параметрів моніторингу за річкою після знесення греблі мають входити: гідрологічний режим, рівень грунтових вод, режим наносів та переміщення риби). І це є великим недоліком. У документі також нівелюється роль водно-болотних угідь. Насправді ж відновлені заплавні луки – це і краща якість води в річці, і значно менший ризик нищівних паводків.
Пропозиції та коментарі до проекту можна надсилати до 10 вересня на електронну адресу [email protected]. Закликаємо фахівців долучитися. Свої пропозиції ми вже надіслали: Пропозиції_UNCG
Фото WWF-Ukraine
“Нефункціонуюча гребля Лостунець, демонтована WWF-Україна у межах проєкту “Вільні річки України”