Українська природоохоронна група (UNCG) неодноразово звертала увагу на проблему самосійних лісів. Але замість збереження сотень тисяч гектарів лісів у якості земель лісового фонду, органи влади усіх рівнів роблять вигляд, що проблеми не існує. Такі дії або бездіяльність призводять до масової вирубки молодих лісів!
Тоді як весь цивілізований світ бореться зі зміною клімату, у тому числі створюючи нові ліси, Україна рухається у протилежному напрямку. Замість молодих самосійних лісів, які найбільш активно поглинають парникові гази, регулярно з’являються нові рядочки кукурудзи чи соняшника. При тому, що сільське господарство – одне з найбільших джерел парникових газів, а значить – потужний рушій зміни клімату.
В Україні проблема самосійних лісів найбільш актуальна для поліських областей, зокрема для Чернігівщини. Під час інвентаризації земель державної та комунальної власності самосійні ліси просто ігноруються і надаються в оренду для ріллі чи випасу. Яскраві приклади таких ситуацій в Городнянському та Козелецькому районах наводили колеги з МБО «Екологія-Право-Людина».
Звісно, збереження самосійних лісів потребує законодавчих змін. Однак вагомі кроки можна зробити і на місцевому рівні – необхідне лише бажання органів влади та місцевого самоврядування. Зокрема, потрібно:
- не ігнорувати наявність самосійних лісів під час інвентаризації та проведення інших землевпорядних робіт;
- не передавали ділянки самосійних лісів в оренду під ріллю;
- не погоджувати проекти землеустрою, які є завідомо неправдивими в частині інформації про наявність та стан самосійних лісів на відповідних земельних ділянках.
Для прикладу, Сумська область зберігає самосійні ліси шляхом створення територій ПЗФ, а у Рівненській області з ініціативи ОДА проводилася інвентаризація самосійних лісів. Але не Чернігівська ОДА.