Наша влада постійно намагається змінити законодавство, щоб знищити побільше лісів. Передостання ініціатива – нові Правила рубок – на щастя, на паузі. Але пошук нових “можливостей” не припиняється.
У вересні Держлісагентство оприлюднило проект нових змін до законодавства про рубки. Лісівники пропонують запровадити законодавчий термін “рубки, пов’язані з необхідністю оборони держави та її безпеки”. Інакше кажучи, це рубки на замовлення військових частин, щоб забезпечити їх деревиною. Тут нічого критичного немає.
Але до “військових рубок” влада пропонує зарахувати й рубки дерев, пошкоджених у ході бойових дій (щоб потім продавати цю деревину). Інформація про такі рубки не буде публічною. Простір для маніпуляцій тут величезний: під виглядом вирубки “дерев, пошкоджених у ході бойових дій” можна рубати все, що завгодно.
Також лісівники пропонують серйозно змінити правила рубок переформування. У теорії такі рубки мають зробити з неприродного лісу максимально подібний до природного. Але на практиці такі рубки використовують там, де інші рубки заборонені або обмежені.
Лісівники хочуть прибрати норму, за якою рубки переформування можуть мати місце лише в лісах, де всі дерева одного виду та віку. Пропоновані лісівниками зміни дозволять “переформовувати” ще й мішані природні ліси, які часто переформування не потребують. Під загрозою навіть заповідні чи старовікові ліси. Якщо зміни будуть ухвалені, ніщо не заважатиме визнати будь-який ліс таким, що “вимагає переформування”.
Зараз лісівники часто проводять переформування в мішаних лісах, хоча це й незаконно. Нещодавно ми виявляли, що такі рубки запланував Сколівський лісгосп на Львівщині. Тому нові зміни до законодавства – це ще й узаконення нині незаконних рубок.
Разом з колегами – народною депутаткою Юлією Овчинниковою, WWF-Україна, Екологія-Право-Людина та Екодія ми вже подали зауваження до нової ініціативи. Рубки переформування мають проводитися винятково в штучних лісах, де всі дерева одного віку та виду. . Усе інше – це потенційні зловживання. До “військових рубок” не можна зараховувати рубки пошкоджених у ході бойових дій дерев. Рубати такі дерева потрібно санітарними рубками: навіщо запроваджувати новий вид рубок, інформація про який буде закритою?
Рішення ухвалюватиме Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України . Сподіваємося, рішення буде на користь природи і здорового глузду.