На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. І кожен з них охороняється на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для їх збереження створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Утім, в Україні всі вони зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”. Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Продовжує наш смарагдовий марафон журавель сірий. Цей граційний птах знайомий чи не кожному з нас: хто не чув у небі його «куррр-куррр» у період міграції птахів? Сірі журавлі – мешканці боліт, переважна більшість їхньої популяції оселяється на півночі Європи. На території України вони гніздяться на Поліссі та в долинах заболочених річок Лівобережного Лісостепу. Проте міграція журавлів йде «широким фронтом», тому побачити їх в сезон міграції можна в більшості регіонів України. Вирій сірого журавля – Африка та береги Аравійського півострова. Дорогою на південь журавлі зупиняються на «перелітних станціях», незмінних протягом сотень років. Одне з таких найбільших місць відпочинку та живлення – біосферний заповідник «Асканія-Нова. Тому Україна несе відповідальність за збереження популяцій сірого журавля з різних регіонів Європи.
Загалом в нашій державі гніздиться не більше 850 пар цього птаха: знайти його гнізда в заболочених районах вкрай важко. Мало кому пощастило бачити їхній захоплюючий шлюбний танок, який супроводжується мелодійним курликанням. Сірого журавля інколи плутають з білим лелекою або сірою чаплею, які є звичайними гніздовими видами в Україні.
Чисельність сірого журавля скорочується. Причинами є меліорація боліт, видобуток торфу, використання пестицидів. Нещодавно широкого розголосу набув випадок загибелі великої кількості сірих журавлів поряд із заповідником «Асканія-Нова» через те, що поля навколо заповідника фермери обробляли отрутою від гризунів, яка вбила журавлів. Тому навіть під час живлення на місцях відпочинку на журавлів може очікувати смертельна небезпека.
Усі території, на яких мешкає журавель сірий в Україні або де знаходяться місця його скупчень під час міграції, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до ухвалення Закону України «Про території Смарагдової мережі», запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ журавлів неможливо. З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».