Вкотре вітаємо Офіс Генерального прокурора України з важливими перемогами на захист природно-заповідного фонду. Приємно, що слова керівництва офісу про захист заповідних територій дійсно не розходятьяс з діями!
Саме ця справа є однією з найбільш принципових в цьому році, адже заказник “Острів Жуків” – це територія колишнього, першого українського заповідника “Конча-Заспа”, якому цього року виповниться 100 років. Проте боротьба за цей унікальний заповідний об’єкт триває досі і загроза забудови заливних луків заказника не минає по сьогоднішній день.
Учора Київський апеляційний суд частково задовольнив апеляційну скаргу Офісу генерального прокурора щодо захисту території заказника “Жуків острів”. До цього моменту понад 3 га заповідних земель були самозахоплені та перебували в користуванні ексзаступника Київської обласної ради Олега Корбан. Тепер, дякуючи рішенню суддів, ми можемо також сміливо говорити про те, що користування ділянкою було незаконним.
Ландшафтний заказник місцевого значення «Жуків острів» було створено рішенням Київської міської ради від 02.12.1999 року № 147/649 на місці колишнього заповідника, який існував з 1921 до 1934 року й був ліквідований рішеннм сталінського уряду.
Та в 2009 році ексзаступником голови Київської обласної державної адміністрації О. Корбаном було отримано земельну ділянку, площею 6,0799 га, що частково належить до території заказнику “Жуків острів”. У 2014 році Генеральна прокуратура України звернулася до суду з вимогою визнання відсутнім права власності на спірні земельні ділянки і в 2017 році прокурори отримали рішення Вищого господарського суду України, у якому встановлювалась відсутність будь-яких правових підстав для перебування земельних ділянок природоохоронного призначення у власності окремих приватних осіб. Та власники проігнорували судове рішення, розділили ділянку на частини й спробували продати.
Тому в 2019 році Офіс генерального прокурора в 2019 році був вимушений знову звернутися до суду. Предметом позову цього разу стало зобов’язання самозахоплювачів усунути перешкоди в користуванні заказником для простих громадян та привести самовільно зайняту територію до належного стану.
Суд першої інстанції, як це часто буває, став на бік забудовника. Схожа аргументація збереглася й у суді апеляційної інстанції, куди після програшу справи в першій інстанції звернулася прокуратура. Та цього разу апеляційний суд постановив усунути перешкоди в користування землями заказника. Загальна вартість території, яку доведеться покинути загарбникам, згідно з нормативною грошовою оцінкою, становить 45 000 000 грн. Крім того, суд зобов’язав відповідача сплатити судові витрати, які понесла держава у зв’язку з неодноразовим розглядом справи в судах різних інстанцій ( 1 000 000 грн).