Живучи зараз ми маємо не забувати, що цю землю, середовище нашого існування та природні ресурси ми передаємо у спадок нашим дітям – “майбутнім поколінням”, які прийдуть на цю землю. І вони повинні мати 100% право на життя в чистому, безпечному довкіллі і бачити дику природу чи знати про неї не зі сторінок енциклопедій чи слів пращурів, а наочно поряд зі своїм будинком.
Прибужанівська ОТГ розміщена в межах Степової зони. При цьому фактична площа степових екосистем тут становить лише 1300 га − це приблизно 3.5 % площі громади. Степи тут збереглися у вигляді “островів” між ріллею в балках, схилах долин річок Південний Буг, Чичиклія та Чорталка. При цьому під охороною перебувають 304,03 га природних та напівприродних територій, що становить 0.93% площі ОТГ. У минулому тут було створено території та об’єкти природно-заповідного фонду, а саме:
- “Джерело в с. Прибужани”
- лісовий заказник місцевого значення “Мартинівське”
- ландшафтний заказник місцевого значення “Черталківський”
Притаманні степовій зоні ландшафти збережені та охороняються лише в межах ландшафтного заказника “Черталківський”, площею 159.02 га (0.43% площі ОТГ). Інші території природно-заповідного фонду − штучно створені об’єкти.
Джерело в селі Прибужани − гідрологічна пам’ятка природи площею 0,01 га, що розташована в с.Прибужани в 100 м від урізу правого берегу річки Південний Буг в прибережній захисній смузі річки. Природоохоронний статус джерелу надано рішенням обласної ради від 21.07.1972 року №391.
“Мартинівське” − лісовий заказник місцевого значення. Створений рішенням обласної ради від 23.10.1984 року №448. Площа заказника становить 145.0 га і замає землі лісогосподарського призначення, а саме квартали 43-45 Прибузького лісництва між с. Яструбинове та Мартинівське. Тут охороняються штучно створені лісові насадження віком приблизно 65 років. У складі деревних порід переважають дуб звичайний та горіх волоський.
Черталківський”– ландшафтний заказник місцевого значення. Заповідний об’єкт розташований на правому схилі долини річки Чортала, між селами Козубівка та Криворучка. Площа заказника 159.02 га − це єдина територія природно-заповідного фонду в межах громади, де охороняється цілинний степ. Створено заказник Рішенням Миколаївської обласної ради від 02.10.2013 №8 “Про створення ландшафтних заказників місцевого значення”.
До складу флори входять види, занесені до Червоної книги України: півники понтичні, горицвіт весняний, астрагал шерстистоквітковий, ковила волосиста, ковила Лессінга, ковила шорстка. Півники солелюбні, ломиніс цілолистий та бельвалія сарматська — рослини регіонального списку охорони. А такі види, як-от астрагал білуватий та громовик великощетинистий є ендемічними.
Заказник також важливий для збереження орнітофауни.
Окрім того, територія має важливе історико-культурне, рекреаційне та естетичне значення
У середині 18 століття тут існувала Єдисанська (Очаківська) орда. Тривале володіння татарами цими землями відображено в тюрськомовному гідронімі Чертала. У межах заказника на лівому схилі балки Бабино-Вовчої краєзнавцями с. Козубівка в 2009 році встановлено меморіальний знак про увічнення пам’яті жертв Голокосту, які були розстріляні в цій місцевості в 1941 році. Крім того, на прилеглій території трапляються залишки ліній оборони часів Другої світової війни у вигляді стрілецьких окопів.
Панорама долини річки Чортала, яка відкривається з плакорів Бабино-Вовчої балки, вражає широтою простору, дає уявлення про масштаби степової зони, приваблює недоторканістю ландшафту.
Заказник є важливим екскурсійним, еколого-освітнім об’єктом. Нами в 2019 році було запропоновано розширити територію заказника за рахунок цінної степової ділянки правого берега долини Чортала на площу 170 гектарів. Наразі проект створення цього заказника під назвою “Черталківський 2” був погоджений Прибужанівською ОТГ. Очікуємо рішення Миколаївської обласної державної адміністрації про його оголошення.
Також очікується оголошення про створення ландшафтного заказника “Балка Глибока”. Окрім цього нами підготовленні наукові обгрунтування заповідання інших цінних степових ділянок в Прибужанівській ОТГ, а саме: ботанічних заказників “Цілинна ділянка степу в балкі Суха”та “Степовий клин”. Ці ділянки є практично останніми анклавами поширення рідкісних видів та степових оселищ в межах Прибужанівської ОТГ. Сподіваємося на сприяння в їх створенні. Ми надсилали звернення до Прибужанівської сільської ради з проханням резервування цих ділянок для заповідання в майбутньому, оскільки створення заказників може зайняти не один рік. У разі надання охороного статусу цінним степовим ділянкам у межах громади буде збережено близько 500 га степових екосистем, що дозволить збільшити площу заповідного фонду громади до 2.3% площі ОТГ. Живучи зараз, ми маємо не забувати. що цю землю ми передаємо в спадок нашим дітям- майбутнім поколінням, які прийдуть на цю землю. І вони повинні мати 100% право на життя в чистому, безпечному довкіллі і бачити дику природу чи знати про неї не зі слів пращурів чи сторінок енциклопедій, а наочно поряд зі своїм будинком.
Автор Віктор Скоробогатов
Автор супровідного фото Віктор Скоробогатов