Ми чимало писали про випадки зухвалого розорювання територій природно-заповідного фонду. Державний контроль в цій сфері далекий до бездоганного, тому нові протизаконні оранки в заказниках ми виявляємо регулярно.
Законним розорювання степів і лук у заказниках бути не може, навіть якщо їхня територія була надана під паї. Розорювання знищує природні екосистеми, які є об’єктом охорони природно-заповідного фонду. Отже, кожен такий випадок підпадає під статтю 252 Кримінального кодексу. Власники паїв часто здають ділянки в оренду фермерам, а ті вже здійснюють правопорушення. Так сталося з ТОВ Агрофірма «Еліта» на Полтавщині.
Дізналися ми про це від самої агрофірми. Днями ми отримали звіт з ОВД «БУДІВНИЦТВО СИСТЕМИ ЗРОШЕННЯ НА ЗЕМЛЯХ ТОВ АФГ «ЕЛІТА». Агрофірма намагається законно отримати дозвіл на зрошення водами річки Псел орендованих ними земель державної, комунальної та приватної власності. Ми дослідили питання й дізналися, що поля, які планують зрошувати, є заказником! Крім цього, у межах заказника надано в приватну власність 6 земельних ділянок, які вже розорано. Загалом розорано понад 30 га в заказнику “Кут”.
Ботанічний заказник місцевого значення “Кут” (163 га) створили 1994 року в околицях сіл Остап’є та Попівка нині Решетилівської ОТГ на Полтавщині. Тут, на заплавних луках, де Хорол впадає в річку Псел, розміщена (чи була розміщена?) одна з важливих популяцій рідкісного рябчика малого, а також зростають ще 3 види рослин з Червоної книги України Науковці спеціально відвідують цю територію, щоб досліджувати рідкісні рослини.
На картинці (с.10 Звіту з ОВД) можна побачити, як виглядає заказник в уяві фермерів, хоча на с.89 зазначено, що він розміщений на відстані 200 метрів від планованої діяльності.
Цікаво, що в додатку 8 до Звіту (с.487) міститься лист Департаменту екології Полтавської ОВА, де чітко зазначено, що планована діяльність планується в заказнику і не сумісна зі статусом заказника.
Крім того, територія входить до Смарагдової мережі, але в звіті написано, що ні. Також територія планової діяльності є заплавою річко Хорол та Псел, які регулярно заливаються під час весняного водопілля. Так було і навесні цього року. Досліджень біорізноманіття ніхто не проводив, але без посилання на джерело звіт включає кілька сторінок складного ботанічного опису іншої території.

Фото. Межі заказника (червоний контур). На знімку від 05.2023 року видно, як заказник залитий водами річок Хорол та Псел під час весняного водопілля.