Разом з ДП «Ліси України» та представниками Вільшанської селищної громади ми обстежили територію проєктованого заказника «Веселковий» на Кіровоградщині.
Загалом дослідили 53.17 га на правому березі річки Синюха біля с. Добрянка. Ділянка 1 належить Вільшанській селищній громаді. Ділянка 2 була передана громадою до ДП «Ліси України» та планувалася під заліснення.
Створення заказника на цій території сприятиме збереженню тут степів у малотрансформованому стані.
На ділянці 1 із численними гранітними відслоненнями та крутим рельєфом виявлено ряд раритетних видів рослин різного рівня охорони, з них три – червонокнижні: сон лучний, ковила волосиста і серпій різнолистий. Останній також має статус NT за національною категоризацією Червоного списку МСОП та занесений до Додатку І Резолюції 6 Бернської конвенції.
Ще 9 видів потребують охорони у Кіровоградській області: пухирник ламкий, півники карликові, гадюча цибулька занедбана, шипшина найколючіша, первоцвіт весняний, молодило руське, аспленій північний, азинеума сірувата, очиток Борисової. Очиток Борисової – вузьколокальний ендемік південних відрогів Придніпровської височини. Крім території України він не зустрічається більше ніде у світі.
Ділянка 2 має більш пологий рельєф, гранітні відслонення відсутні. Через самовільний інтенсивний випас худоби (овець) вона виявилась малопридатною для проведення досліджень. Ми виявили лише кілька локалітетів ковили волосистої, які закартували на випадок створення охоронних зон.
У 2021 році ця ділянка була ідентифікована як біотоп Резолюції 4 Бернської Конвенції Е1.2 Багаторічні трав’яні кальцифітні угруповання та степи. Оптимальним часом для опису степових біотопів є травень-червень. Тому наступного року плануємо повторно дослідити територію, щоб виявити весняні ефемероїди та ідентифікувати діагностичні види степових угруповань, коли вони відновляться після перевипасу. З пропозицією додаткових обстежень ми звернулися до Вільшанського селищної ради та ДП “Ліси України”.
Обґрунтування на погодження «Веселкового» і ще шести ландшафтних заказників зараз погоджуються громадою. Сподіваємося, що природо-заповідний фонд України невдовзі поповниться новими об’єктами, що сприятиме виконанню законодавства щодо збільшення відсотка заповідності.