Ентомофауну екологічної дослідної станції “Глибокі Балики” та її околиць досліджував кандидат біологічних наук, науковий співробітник відділу ентомології та наукових фондових колекцій Інституту зоології ім. Шмальгаузена Віталій Кавурка. Учений використовував загальноприйняті методи збору й дослідження комах: повітряний сачок та лов на штучні джерела світла (лампи ДРВ 250 Вт).
Так, під час дослідження було виявлено приблизно 200 видів лускокрилих комах (метеликів) та кілька десятків комах інших рядів: Бабок, Перетинчастокрилих, Двокрилих, Твердокрилих, Напівтвердокрилих і т. д. Найбільш багатою виявилася ентомофауна ярів, балок зі степовою рослинністю та листяних лісів.
Було також виявлено нові місцезнаходження комах, занесених до Червоної книги України: бомбелязма однорогого, стрічкарки блакитної та бджоли-тесляра звичайної. На станції та її околицях відчувається нестача вологи (аридизація), що призводить до передчасного всихання рослинності та скидання листя деревами. Це також впливає на ентомофауну. У ярах, де є струмки й підземні джерела, де гарно розвинена рослинність та багато квітів, тримається значна кількість комах-запилювачів (мух-повисюх, бджіл, джмелів, ос тощо). На галявинах, узбіччях доріг, балках, де багато квітів, їх значно менше. У даному випадку критичним чинником, щодо поширення комах виступає саме брак вологи, і значна посуха цим зумовлена.
Актуальним є постійний моніторинг ентомофауни на певній території з метою фіксації змін, що в ній відбуваються під впливом зміни клімату (його потепління та загальна аридизація). З кожним роком ці зміни відчуваються все гостріше. Наприклад, цього року відмічається значне скорочення чисельності та видового різноманіття по всій території країни денних метеликів, які є чудовою індикаторною групою комах, яка чутливо реагує на кліматичні зміни в природі, забруднення навколишнього середовища та інші зміни в екосистемах. Причина цього точно не встановлена і потребує подальшого дослідження та моніторингу, але є всі ознаки, що вона має комплексний характер.
Проект інвентаризації біорізноманіття розпочато з ініціативи Фонду захисту біорізноманіття України та відбувається на базі Ecological Research Station “Hlyboki Balyky”.
Протягом року до інвентаризації буде долучено близько 20 професійних зоологів та ботаніків. Детальний звіт інвентаризації буде оприлюднений в кінці 2020 року. Він буде доступний для використання відомостей при підготовці нового видання Червоної книги України, створення смарагдових територій. Крім того, зібрана інформація про поширення видів буде передана до світової бази Global Biodiversity Information Facility (GBIF).
Долучитись до інвентаризації біорізноманіття Ржищівської ОТГ можна за допомогою інструменту «iNaturalist».