Ми продовжуємо роботу з виявлення незаконних оранок та захисту ПЗФ. Окрім масштабного незаконного розорювання природних територій, відбувається й порушення земельного законодавства в межах територій природно-заповідного фонду.
Об’єкти природно-заповідного фонду – цінні природні території, які мають охоронний статус. За останні місяці ми направили понад 40 звернень щодо розорювання степів та лук у межах заказників. За нашими зверненнями до ЄРДР внесено 6 справ за незаконне користування та виділення земель у приватну власність у низці об’єктів ПЗФ на Чернігівщині. За всіма виявленими порушеннями ми направили звернення щодо порушення природоохоронного та земельного законодавства
1.Гідрологічна пам’ятка природи “Заплавні Озера”.
За результатами розгляду Чернігівською місцевою прокуратурою від 03.04.2020 було відкрите кримінальне провадження за ч. 1 ст.252 ККУ.
Крім того, за фактом розорювання прибережних захисних смуг за межами с. Кладьківка розпочали кримінальне провадження щодо території, прилеглої до заказника.
Також ми звертались до Держекоінспекції, яка, на відміну від нацполіції, звернула увагу лише на формальне порушення – відсутність охоронних знаків, але “не побачила” переорані землі.
Після нашого звернення Держекоінспекція в Чернігівській області зафіксувала розорювання земель зі східного боку озера Колодянка землекористувачем В. Оханько та орендарем агрофірми “Кладьківка”. Дані землі розорані та засіяні зерновими культурами.
Утім, ДЕІ повідомила, що межа та відстань розораних земель до дзеркала води озер у меженний період, за яким визначалась площа до заповідання, перевіркою не встановлена через пандемію. Тож ДЕІ видала припис Куликівській селищній раді щодо встановлення меж розораних земель, відстані їх до “Заплавних Озер” та законності розпаювання земельних ділянок до даних озер з урахуванням їх прибережних захисних смуг.
Також перевірка виявила відсутність інформаційно-охоронних знаків встановленого зразка гідрологічної пам’ятки природи “Заплавні Озера”, через що не було вжито заходів для запобігання негативного впливу на заповідну територію. Тому за порушення ст. 27, 28, 60 Закону України “Про природно-заповідний фонд Україн ” та положення “Про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об’єктах ПЗФ України” на відповідальну особу Клесівської ОТГ склали адмінпротокол за ст. 91 КУпаП та направили матеріали до суду.
2. Гідрологічний заказник Топило. За результатами розгляду наших звернень, Борзнянським відділом Бахмуцької місцевої прокуратури відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст 252 ККУ та проводиться досудове розслідування.
3. Гідрологічний заказник Лебединське. Відкрито кримінальне провадження за фактом надання в приватну власність земельних ділянок у межах заказника.
4. Гідрологічний заказник Городок. Наразі Менською місцевою прокуратурою проводиться досудове розслідування щодо незаконного надання земельної ділянки в межах заказника.
5. Гідрологічний заказник Опанасове. Відкрито кримінальне провадження. Наразі проводиться досудове розслідування. Усі факти порушень природоохоронного законодавства наразі розслідує прокуратура та національна поліція.
Ми й надалі інформуватимемо вас про розвиток подій.