Переклад публікації «Посібник із захисту гірських екосистем. Вплив гірськолижних курортів на довкілля», виданої у 2016 році польською громадською організацією Pracownia na rzecz Wszystkich Istot («Майстерня длявсіх істот») покликаний зробити доступним для України досвід польських науковців при здійсненні стратегічної екологічної оцінки (СЕО) та оцінки впливу на довкілля (ОВД) гірськолижних курортів.
Публікація містить розділи, де детально описані критерії якісного звіту з ОВД; інфраструктура та експлуатація гірськолижних станцій; вказівки щодо оцінки впливу гірськолижних курортів на птахів, кажанів, безхребетних, гриби, рослини та охоронювані оселища, гідрологію, ландшафт та рельєф. Публікація також містить розділи щодо реалізації проектів у гірськолижній галузі в період глобального потепління та про екологічні послуги та біорізноманіття, а також про управління охороною навколишнього середовища на гірськолижних курортах.
Варто зауважити, що хоча оригінальна публікація польською видана в 2016 році і базується на наукових дослідження і публікаціях, доступних на той час, вона не втратила своєї актуальності і на сьогодні, адже містить загальні підходи, які мають застосовуватись у процедурах ОВД та СЕО, а також опис актуальних і наявних на даний час недоліків під час підготовки звітів з ОВД та їх якості, а також опис підходів щодо ОВД проектів будівництва гірськолижних курортів з урахуванням змін клімату.
Рекомендації, представлені у публікації, є вдосконаленням керівних прин-ципів, що містяться у двох публікаціях Європейської Комісії: «Посібник з урахування змін клімату та біорізноманіття в стратегічній оцінці впливу на навколишнєсередовище» (Guidance on Integrating Climate Change and Biodiversity into Strategic Environmental Assessment) та «Посібник з інтеграції змін клімату та біорізноманіття в оцінку впливу на довкілля» (Guidance on Integrating Climate Change and Biodiversity into Environmental Impact Assessment).
Варто зауважити, що ці дві зазначені публікації ЄК стосуються не лише СЕО та ОВД гірськолижних курортів, а СЕО і ОВД будь-яких проектів.
Дана публікація буде корисною екологам, біологам, спеціалістам з охорони навколишнього природного середовища, авторам звітів з ОВД та СЕО, розробникам містобудівної документації, державним службовцям, що розглядають документи з ОВД, СЕО та містобудівної документації, екологічним НУО та активістам, територіальним громадам, які планують розвивати гірськолижний туризм на своїй території, проектантам лижних курортів та їх інвесторам, а також всім хто відвідує гірськолижні курорти.
Зараз дана публікаціє є надзвичайно актуальною, враховуючи плани побудови на Свидовецькому гірському масиві велетенського лижного курорту та плани побудови на Полонині Боржава лижного курорту для Олімпійських ігор, які, ми сподіваємось, не здійсняться.
Завантажити публікацію: Посібник із захисту гірських екосистем.
Вплив гірськолижних курортів на довкілля
Переклад публікації здійснено у рамках польсько-українського проекту «Запобіган ня шкідливому впливу планованої діяльності на біорізноманіття територій мережі Емеральд в Україні завдяки участі в процедурах оцінки впливу на довкілля (ОВД)»,що реалізується Фундацією Природна Спадщина (Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze) та Українською природоохоронною групою. Проект співфінансується Польсько-Американським Фондом Свободи в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії».