Розповідаємо про ще один інструмент для активістів та журналістів – зведену статистику із сертифікатів про походження деревини.
Сертифікат про походження деревини – це документ, який начебто підтверджує, що деревина, з якої вироблена продукція (наприклад, дошка чи піддон), заготовлена в законний спосіб (насправді – ні). Експортувати продукцію з деревини без такого сертифікату незаконно.
Для отримання сертифікату експортер має подати товарно-транспортну накладну (ТТН-ліс), де фігурує обсяг деревини, її характеристики, місце заготівлі, номер лісорубного квитка тощо.
Чи допомагає це боротися зі зловживанням? Лише частково. Бо на частину виробів з деревини (наприклад, на плити з деревної стружки) сертифікат взагалі не потрібен. Ба більше, відкритого доступу до самих сертифікатів (як і до ТТН-ок) немає – є лише вибірка окремих даних, яка і становить зведену статистику по сертифікатах походження деревини.
Тому існує і чорний ринок торгівлі ТТН-ками, і свідоме заниження норм виходу готової продукції з метою отримання сертифікатів походження на вироби, виготовлені з незаконної деревини.
На жаль, законопроект №4197-д “Про ринок деревини”, який має це виправити, вже понад рік готується до розгляду в другому читанні. Не знаходять підтримки влади й ініціативи зробити сертифікати про походження деревини і ТТН-ки публічними.
Утім, і зведена статистика дає багато цікавого. Можна дивитися, яка продукція експортується, куди саме і скільки. Ну, а найголовніше, – є прив’язка до конкретних лісокористувачів.
Наприклад, можна побачити, що установи природно-заповідного фонду Карпатського регіону роками рубали ліс на експорт, розповідаючи, що це “для місцевого населення”. А деякі, як-от Карпатський національний природний парк, продовжують це робити й після початку повномасштабного вторгнення.
Або інше – деревина, отримана в Чорнобильській зоні відчуження, переважно експортувалася в ЄС. Зокрема дрова паливні, хоча використовувати деревину з Чорнобиля з паливною метою заборонено.
Ну, і наостанок: на порталі ЛІАЦ також доступний перелік виданих сертифікатів про походження. Там не так багато даних, але вказані коди ЄДРПОУ компаній, які отримували сертифікати на деревину з тих чи інших лісгоспів. Теж корисна штука для журналістів та активістів, бо дозволяє відстежити зв’язок між конкретними компаніями-експортерами та лісгоспами.