В рамках проекту «Реабілітація Українському степового заповідника, що постраждав під час військових дій на території областей Східної України у співпраці з громадами «Програми екологічних громадських ініціатив для Сходу та Заходу України, фаза 1», що реалізовується Західноукраїнським ресурсним центром спільно з Міністерством екології та природніх ресурсів України за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської республіки, були проведені наступні активності:
- Встановлення будівлі (МАФ) для служби охорони заповідника «Крейдова флора», поселення волонтерів та науковців.
Попередньо були проведено виїзд до заповідника, проведені консультації з його працівниками (представники організації-партнера), обрано місце для встановлення будівлі та оптимальні параметри. Для розміщення обрано ділянку, з якої відкривається огляд на всю територію заповідника, що дозволить а) працівникам оперативно виявляти випадки загоряння рослинності, а б)науковцям та волонтерам, що приїздять до заповідника – тимчасово базуватись в місці, рівнодоступному з більшості ділянок заповідника.
Протягом 2018 відбувалось щонайменше 9 візитів науковців і волонтерів до заповідника, натомість однією з головних перешкод їхній успішній праці була відсутність місця базування/поселення на час візиту. З такими проблемами заповідник зіштовхувався і під час виконання проекту, що дозволило максимально об’єктивно оцінити потреби у приміщенні. Волонтери та науковці, що приїздили до заповідника залучались до обговорення конфігурації будівлі.
Укладено договір на виготовлення та монтаж споруди.
Будівля виготовлена з вогнетривких матеріалів, що не дозволить їй бути ушкодженою в разі горіння трави; утепленою та обладнаною інвентарем для дров’яного опалення, що дозволить працівникам заповідника перебувати в будівлі взимку та оперативно зігріватись після обходів території. Навпаки, в літню спеку, будівля буде зберігати прохолоду. Внутрішня обстановка споруди передбачає відкидні ліжка та стіл, що дозволить залежно від потреб максимально ефективно використати простір для роботи, або відпочинку.
Табличка державного зразку виготовлена організацією власним коштом.
Монтаж проведено на обрану ділянку із залученням представників місцевої громади. В тому числі саме представники громади забезпечили техніку для розвантаження та монтажних робіт. Також були долучені працівники заповідника, що також є представниками громади.
Наявність будівлі дозволить службі охорони заповідника працювати більш ефективно, додасть заповіднику іміджу очах громади, а волонтерам і науковцям відкриє двері для більш тривалих візитів на допомогу заповіднику. Розраховуємо, що виготовлена в рамках проекту споруда буде виконувати свої функції не одне десятиліття.
Саме ця частина проекту надихнула нас продовжити роботу з заповідником «Крейдова флора» та розпочати пошук можливостей створення на ділянці, де вже встановлено МАФ – інтерактивного музею заповідника (теж на базі МАФу), роботу над чим розпочнемо після звітування по нашому проекту.
- Видання фотоальбому-буклету «Відділення Українського степового природного заповідника «Крейдова флора»
Видання, виготовлене в рамках проекту стало першим друкованим виданням в історії заповідника, присвяченим саме йому. На жаль, саме цей заповідник має найгірше фінансування з усіх і навіть така проста річ як популярний фотоальбом ніколи не видавалась. Разом з тим, саме популярна, добре ілюстрована якісними фото література найбільш потрібна для проведення просвітницьких заходів із школярами та місцевим населенням.
Текст видання був підготовлений працівниками самого заповідника. Також вони здійснювали відбір фото для ілюстрування видання. Попередньо були надані понад 200 фото (переважно фотографів з Донеччини), з яких було відібрано 47 фото 5 авторів. Видання виготовлено накладом 1000 примірників. Підготовка тексту, збір та відбір фото здійснені безкоштовно. Підготовка фото для друку, коректура та створення оригінал-макету є внеском організації у проект.
Поширення видання наразі відбувається силами заповідника та частково – ГО «Українська природоохоронна група». Зокрема, видання передані
- Педагогам (і частково освітнім установам, громадським екологічним організаціям регіону) Лиманського та Костянтинівського районів під час зустрічей 13 і 14 вересня;
- Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА;
- До центральної дирекції Українського степового природного заповідника;
- Адміністрації власне заповідника «Крейдова флора» (надалі працівники поширюватимуть школярам під час екскурсій, серед науковців і волонтерів, що приїздитимуть до заповідника);
- Фотографам, що долучились до видання;
- У всі центральні наукові бібліотеки України;
- Буклет на сайті природоохоронної групи.
Відділення Українського степового природного заповідника «Крейдова флора. Буклет-фотоальбом (PDF)
- Створення відеоролика про Відділення Українського степового природного заповідника «Крейдова флора»
Ролик є власним внеском Організації та волонтерів у проект. Виготовлення ролика не потребувало залучення коштів донора.
У створенні відеоролика приймали участь члени творчої групи «В WILD», що спеціалізуються на відео зйомці дикої природи. Крім того, професійні фотографи і оператори Донеччини надали свої відео для залучення у ролику. Під час розробки сценарію і монтажу був долучений штат заповідника. Загалом до зйомок долучено 9 осіб, монтаж здійснили учасники проекту вдвох.
Ролик поширений в інтернеті а також переданий в оригінальній якості Департаменту екології та природних ресурсів у Донецькій області, самому заповіднику, громадським екологічним організаціям регіону, педагогам, що спеціалізуються на екологічній освіті.
Відеоматеріал легше сприймається не зацікавленими та помірно зацікавленим людьми, ніж інформація, подана у іншому вигляді. Наявність великої кількості аерозйомок, невеликий хронометраж та прийом тезової подачі інформації дозволив створити ролик, який привертає увагу людей від середнього шкільного віку починаючи та за короткий час подає інформацію про цінність заповідника та його основні характеристики.
Важливо, що стихійне відвідування заповідника заборонено і здійснюється лише під час офіційних екскурсій. Відео дозволяє побачити заповідник в різні сезони,в різних місцях. Також, демонстрація заповідника з висоти пташиного польоту дозволяє людям побачити заповідник так, які вони ніколи не зможуть побачити на власні очі.
- Крім того, відбулась низка заходів з популяризації результатів проекту.
- 13 вересня проведено зустріч із педагогами та учнями Костянтинівського району із презентацією відеоролика та книги. Педагогам передана частина накладу книжки а також оригінал файлу відеоролика. Зустрічі відбувались на території Новодмитрівського ліцею (Костянтинівський район).
- 13 вересня проведено зустрічі громадськими активістами ГО «Мама-86», «Бахамат» та ін., а також із краєзнавчим музеєм с. Олександрово-Калинове, що опікуються заповідними об’єктами у Костянтинівському, Слов’янському та Лиманському районах.
- 14 вересня відбулась презентація а також поширення серед педагогів і екосвідомої молоді ролика і видання, під час науково-практичної конференції ІІІ екологічного форуму “Екологія промислового регіону” на секції присвяченій екоосвіті та роботі із школярами.
- Виконання проекту надихнуло нас на планування продовження співпраці із заповідником у найближчий час. Зокрема, плануємо розпочати пошук коштів для створення на ділянці, де вже встановлено МАФ – інтерактивного музею заповідника (теж на базі МАФу), роботу над чим розпочнемо після звітування по нашому проекту. Музей повинен мати майданчик для керованого польоту над заповідником (стимулятор польоту над територією з використанням аерозйомки), експозицію, діараму, майданчик для демонстрації відео. Також у 2019 році плануємо підготувати і видати наукове видання про заповідник «Крейдова флора» та провести серію волонтерських виїздів по облаштуванню екостежки.
Проект «Реабілітація Українському степового заповідника, що постраждав під час військових дій на території областей Східної України у співпраці з громадами «Програми екологічних громадських ініціатив для Сходу та Заходу України, фаза 1», що реалізовується Західноукраїнським ресурсним центром спільно з Міністерством екології та природніх ресурсів України за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської республіки.