Уже кілька місяців ми працюємо над створенням Мережі інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій «Шлях». Мережа, по суті, стане складовою відновлення та управління екосистемами громад у майбутньому. І якщо загалом це платформа для співпраці та розвитку, то у вужчому розумінні мережа – це багатоденний туристичний маршрут.
Починати цей маршрут краще в Новгороді-Сіверському поруч із Деснянським біосферним резерватом. Тут на високих берегах Десни все буквально дихає історією. Далі маршрут прямує до м. Середина-Буда з адміністрацією НПП «Деснянсько-Старогутський», де ви не лише перетнете тераси Десни, але й натрапите на клаптик Стародубщини та відроги Середньо-Руської височини.
Уздовж останньої варто рухатися до невеличкого поліського села Землянка, що неподалік Глухова. Тут відроджують місцеві обряди за етнографічними описами Пелагеї Бартош і діють осередки сільського зеленого туризму. До наступного пункту в с. Воргол знову перетинаємо відроги Середньо-Руської височини. Тут по Сейму проходять межі й кордони, а позначали їх давньоруські городища, як на Вишневій горі.
Далі маршрут проходить Сеймським регіональним ландшафтним парком на лівий берег Сейму. Ми опиняємося на Полтавській рівнині, де вже трапляються степи. Із Вирівки біля Сейму рушаємо до Пустовійтівки на Сулі вздовж давнього водного шляху по р. Куколка.
Скіфські кургани і музей Петра Калнишевського − прелюдія до відвідин степу на Михайлівській цілині – колишніх пасовищ для коней родини Капністів, завдяки чому зберіглася ця унікальна екосистема. Невеличкий гак робимо на єдиний в краї біостаціонар у с. Вакалівщина, навколо якого сузір’я лісових ландшафтних і геологічних пам’яток природи довкола р. Псел. Дорогою до Тростянця перетинаємо вододіл і рухаємося уздовж долини р. Боромля, майже по лінії залізниці – пам’ятки епохи індустріалізації часів розквіту цукроваріння.
Сам Тростянець − важливий осередок лісової дослідної справи при Краснотростянецькій станції, а віднедавна тут ще й офіс Гетьманського нацпарку. Гетьманський НПП тягнеться уздовж Ворскли до самого с. Куземин на межі з Полтавською областю. Тут починається грандіозна система оборонних споруд Більського городища скіфської доби. Завершується маршрут у Краснокутську – одному з перших укріплених поселень Слобожанщини, відомому своїми промислами, торгівлею та садівництвом, поставленим на індустріальні рейки зусиллями Каразіних, і яке продовжується місцевою дослідною станцією садівництва.
На жаль, значна частина маршрутів неможлива через постійні ворожі обстріли на півночі Новгород-Сіверського та Шосткинського районів. Водночас ми віримо й наближаємо перемогу, тому сподіваємося, що наша Мережа стане чудовим форматом єднання, а після перемоги – платформою для відновлення та розвитку громад.
Ознайомитися зі схемою туристичного маршруту зовсім скоро можна буде на нашому сайті.
Проєкт «Мережа інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій як складова відновлення та управління екосистемами громад» реалізує ГО «Українська природоохоронна група» за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Швеції.