Протягом кінця 2018 – початку 2019 років Українська природоохоронна група провела серію тренінгів спрямованих на інституційне становлення природоохоронних організацій. Громадські організації природоохоронного спрямування зазвичай засновуються для захисту того чи іншого природного об’єкту від різноманітних загроз. Також вони інколи засновуються з метою знайти додаткові можливості колективу однодумців у справі, якою вони займаються разом. Втім, такі організації, хоча і керуються шляхетними намірами та правильними переконаннями, та все ж виявляються не готовими до тривалого існування та становлення, як громадської інституції. Тому більшість громадських утворень досить швидко припиняють існування. Тренінги, організовані нами, були передусім покликані організувати процес нашого власного інституційного розвитку, адже Ukrainian Nature Conservation Group – молода організація, зареєстрована на початку 2018 року.
Втім, ми зробили наші тренінги відкритими і доступними для всіх бажаючих, адже є і інші організації, члени яких не є фахівцями з комунікацій або конфліктології, слабко підковані у фандрейзингу, не мають досвіду делегування повноважень та не уявляють, яким чином організувати стратегічне та операційне планування життя їхньої організації. Частина тренінгів була присвячена дуже специфічним потребам природоохоронних організацій – розгортанню розподіленого ГІС-проекту, використанню баз даних і конкретно – специфічного програмного забезпечення, необхідного для обміну даними із Постійним комітетом Бернської конвенції. Загалом, наші тренінги відвідали біля 80 представників різних громадських організацій та ініціативних груп. Всі тренінги (окрім одного) були зняті нами на відео та змонтовані зручним для онлайн-глядача чином, тому реальна кількість користувачів цих безцінних знань стала значно більшою завдяки відеозаписам.
На даний час наша організація, взявши на озброєння отримані знання, готується до проведення стратегічної сесії, що допоможе визначити шляхи нашої роботи в довгостроковій перспективі та політики роботи в середині колективу та у зовнішніх комунікаціях. Тренінги проводились в рамках польсько-українського проекту «Розвиток громадських екологічних організацій та їх співпраці для розширення мережі Емеральд в Україні», що реалізується Фундацією Природна Спадщина (Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Польща) у співпраці з громадською організацією «Українська Природоохоронна Група» (UNCG), проект співфінансується Польсько-Американським Фондом Свободи в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії». Відео тренінгів можна переглянути на нашій сторінці у Фейсбук:
Підходи до керування у громадській організації
Делегування в громадській організації
Стратегічне та операційне планування
Використання баз даних в розробці мережі Емеральд
Розгортання розподіленого GIS-проекту в природоохороні
Теорія баз даних та практика з SQLite
Чому студентам варто долучитись до розробки мережі Емеральд?