На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них унікальний і прекрасний. Усі вони охороняються на рівні Європи й наша держава взяла на себе зобов’язання зберегти їх. Для їх збереження в Європі будується Смарагдова мережа. В Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист з ухваленням Закону України “Про території Смарагдової мережі”, який зареєстровано у Верховній Раді.
Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких на європейському рівні наша держава створює Смарагдову мережу.
Наступний на черзі – тетерук (Tetrao tetrix). У нашому смарагдовому марафоні він представляє Житомирщину, хоча на території України він поширений і в інших областях Поліського регіону.
Українські тетеруки мешкають на межі ареалу, що в своїй більшості розміщений на північ та схід від території України. Також у Центральній і Західній Європі є низка острівних гірських популяцій, відірваних від основного ареалу. Одна з таких мешкає на межі Українських Карпат і Румунії. У минулому поширення тетеруків було майже суцільним як в Україні, так і в Європі. Проте через полювання та втрату придатних місць для існування чисельність виду скоротилася, а ареал став фрагментарним. Окрім лісів, де тетеруки мешкають, вони потребують придатних токовищ на сінокісних луках, розміщених поряд із розрідженими природними лісами, багатими на узлісся. Знайти такі місця в наш час дуже непросто. У минулому тетеруки в Україні належали до мисливських видів. Нині через значне скорочення чисельності вид включено до Червоної книги.
Тетеруки мають цікаву шлюбну поведінку: самці приваблюють самиць на так званих токовищах. При цьому постійних пар вони не утворюють. Самці з’являються на токовищі в повній темряві, незадовго до світанку. Кожний токуючий самець має свою визначену ділянку, яку охороняє. Самки з’являються на світанку й спочатку літають довкола токовища, видаючи закличні звуки, а потім направляються в центр токовища до обраних ними самців. Згодом довкола токовища влаштовують гнізда. Ще один цікавий факт з життя птахів – у сильні морози вони можуть зариватися в сніг, що не властиво для інших птахів. Узимку вони споживають переважно бруньки берези, осики або верби.
Серед основних причин зменшення чисельності тетеруків – перетворення місць для гніздування, збільшення антропогенного навантаження. Також небезпеку становить використання на полях (де живляться тетеруки) гранульованих добрив, хімізація сільського господарства, що призводить до загибелі птахів; розширення кількості ліній електромереж.
Значна частина територій, на яких мешкає тетерук, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Проте, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ тетеруків неможливо. Щороку таких територій стає все менше. З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».