Нещодавно ми з колегами направили до Міндовкілля відкритий лист з проханням активізувати створення нових нацпарків у найбільш цінних лісах України. Буквально за кілька днів виявилося, що лісівники погодили створення одного з них! І це Холодний Яр у Черкаській області.
Холодний Яр насамперед відомий своєю історією. Саме тут розпочалося одне з найвідоміших повстань проти польської шляхти – Коліївщина, а під час революційних подій 1917-1921 рр. тут існувала Холодноярська республіка... Чимало цікавого відбувалося в Холодному Ярі і за Другої світової.
Утім, Холодний Яр – це не лише історія. Холодний Яр – це понад 6 тисяч гектарів дубових, липових та ясеневих лісів, розрізаних десятками балок з крутими схилами. Чимало з них збереглися у відносно малопорушеному стані. Холодний Яр – це чудовий приклад природних листяних лісів Лісостепу. Не дивно, що тут ще трапляються рідкісні види, занесені до Червоної книги України, як-от чорний лелека чи два види підсніжників.
Чому важливо створити нацпарк у Холодному Ярі? Наразі заповідний статус мають менше 10% лісів урочища. Більшість з того, що залишилося, належить до експлуатаційних лісів. Це означає, що старі ліси, яким не пощастило бути заповідними, щоденно зникають унаслідок комерційних рубок. Створення нацпарку – це бюджетне фінансування, яке дозволить не тільки обмежити рубки, але й розвивати туризм у регіоні.
Ми надзвичайно раді тому, що після багаторічних переговорів черкаські лісівники нарешті надали згоду на створення нацпарку! Але це ще не кінець. Сподіваємося, що Міністерство захисту довкілля успішно завершить процес створення цієї заповідної території.
Однак, крім Холодного Яру, існує чимало інших цінних лісів, які також потребують заповідання. Згодом розкажемо про них детальніше.
Більше про відкритий лист та ліси, які потребують заповідання, читайте тут.
Фото: xulescu_g, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.