Нещодавно Генплан Києва звинуватив нас у брехні та наклепі. Зокрема, у повідомленні сказано, що ми поширюємо неправдиву інформацію про те, що проект нового Генплану Києва подає існуючі заповідні території Києва не в дійсному, а в урізаному вигляді. Нижче ми спростовуємо це звинувачення, адже ми переконані в обгрунтованосі наших тривог: природно-заповідний фонд Києва має більшу площу й іншу конфігурацію, ніж його зображає графіка проекту нового Генплану.
Ландшафтний заказник місцевого значення «Острів Жуків» (далі – Заказник) (фото, фото-2) був оголошений 1999 році на місці колишнього заповідника «Конча-Заспа». Про це ухвалене відповідне рішення Київської міської ради №147/649 від 02.12.1999 р. «Про оголошення природних об’єктів пам’ятками природи та заказниками місцевого значення у м. Києві». Це рішення є чинним. У рішенні не зазначена площа заказника (так само як і інших чотирнадцяти об’єктів природно-заповідного фонду, створених цим же рішенням). Таким чином, у публікації зазначена неправдива інформація, адже в рішенні не зазначена жодна площа.
Проте це не означає, що в заказника немає площі і меж. Щоб зрозуміти це, слід розуміти процедуру створення заказників. По-простому це відбувається так: фахівці готують наукове обґрунтування цінності території і карту меж майбутнього заповідного об’єкту (стаття 51 Закону України «Про природно-заповідний фонд України); потім ці матеріали через уповноважений державний орган (на той час називалось – Держуправління охорони навколишнього природного середовища м. Києві) подаються до міської ради. Відповідний орган отримує погодження землекористувачів (в межах згідно з науковим обґрунтуванням і доданої до нього карти) (стаття 52). А далі Київська міська рада приймає рішення «Створити» заказник, тобто створити згідно з цим обґрунтуванням і в межах, запропонованих науковцями (стаття 53). У зв’язку з цим, у тексті рішення №147/649, яким власне заповіли Жуків острів, немає вказівки площі і звісно не намальовано межі. Вони зберігаються після ліквідації Держуправління в 2013 році у Департаменті заповідної справи Мінекоенерго України.
Площа заказника при створенні склала 1630 га, що становить всю площу правобережної заплави Дніпра в адміністративних межах Києва – від північної околиці о. Жуків і аж до південної межі Києва. Через те, що лише 630 га з них паралельно входили в існуючий з 1995 до 2009 року регіональний ландшафтний парк «Голосіївський», охоронне зобов’язання щодо них було виписане на цей парк, що утворило цифру 630 га. Решта площі була землями запасу станом на 1999 рік і тому охоронне зобов’язання щодо них не виписали ні на кого. РЛП діяв в складі Держуправління екології і природних ресурсів у м.Києві і тому в звітностях Держуправління часто хибно зазначалось 630 га, а не 1630.
Проте більш точний обрахунок, проведений Інститутом Київгенплан, показав, що дійсна площа закзаника ще більша: 1794,6 га. Карта:
Тому в різний час площа заказника трактувалась як 630, 1630 і 1794,6 (саме з такою площею заказник зазначений в чинному в цей час генплані Києва)
Наукове обґрунтування містить детальний опис меж заказника і доповнене картографічним матеріалом.
Щодо цього в минулому було підготовлено спеціальну довідку Інституту Київгенплан ВАТ «Київпроект» «Про правовий статус та планувальні рішення щодо природно-заповідної території Жуків острів».
Крім того, з ініціативи Постійної комісії Київради з питань екологічної політики з метою одержання та картографування інформації про сучасний стан і надання пропозицій про межі Заказника та порівняння одержаних за допомогою супутника даних з архівними, Державному науковому центру «Природа» Національного космічного агентства було замовлено роботу «Дослідження території «Острів Жуків» засобами дистанційного зондування землі, з метою визначення його сучасного стану і меж» (2004р.). Робота (між усім, виконана за бюджетні кошти), підтвердила площу заказника та межі, визначені науковим обґрунтуванням, додатково зазначивши, що в непорушеному природному стані зберігається щонайменше 1600 га.
Висловлена нами позиція неодноразово фігурує у чинних рішення судів. Наприклад, «Відповідно до наведених норм Київською міською радою 02.12.1999 ухвалено рішення №147/649 “Про оголошення природних об’єктів пам’ятками природи та заказниками місцевого значення у м.Києві». Надалі з урахуванням опису меж заказника у науковому обґрунтуванні було визначено точну площу заповідної території у розмірі 1794,6 га. Саме в цих межах ландшафтний заказник місцевого значення “Жуків острів” був занесений до Генерального плану розвитку м. Києва до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 №370/1804, у тому числі до відповідних картографічних матеріалів».