Розповідаємо про 26 унікальних видів, які можна зустріти в Україні й для збереження яких на європейському рівні Україна створює Смарагдову мережу. Ми розкажемо про кожну адміністративну одиницю України й покажемо один з унікальних видів, який збережеться завдяки територіям Смарагдової мережі саме в цій області.
Знайомтеся, сон великий − рідкісна рослина, яка трапляється в Україні переважно в ізольованих локалітетах на Західному Поділлі та в Прикарпатті, а також дуже рідко в Правобережному Лісостепу. У літературі є згадки про кілька місцезнаходжень в Лівобережному Лісостепу, які на сьогоднішній день, імовірно, втрачені.
Тендітні квітки сону великого з’являються рано навесні, ще до появи листків. Від весняних заморозків ніжні пелюстки захищені густими пухнастими волосками. З цією рослиною пов’язано багато легенд, особливо на християнську тематику. За однією з легенд, квітки сон-трави кидав хитрий біс у монахів, блукаючи по храму, щоб ті забували про молитви й засинали. За іншою легендою, біси ховалися за волохатими кущиками сон-трави, побачив їх Архангел і поцілив стрілою. Від цієї легенди походить інша назва сон-трави – простріл і повір’я про те, що ця рослина відганяє злих духів.
Сон великий приурочений переважно до лучних степів центральноєвропейського типу, які характеризуються надзвичайно високим видовим багатством. Також його можна зустріти на добре освітлених узліссях та галявинах серед дубових і соснових лісів.
Значна частина популяцій виду в Україні встрачена через розорювання степових ділянок, надмірний випас або припинення господарського використання і, як наслідок, заростання чагарниками. Через високу декоративність рослини масово знищуються (для озеленення й збирання на букети).
Більшість територій, де росте сон великий в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, саме ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” дозволить запровадити конкретні заходи з оптимального режиму землекористування та охорони природних оселищ рослини, запобігти її втраті, адже щороку таких територій меншає. З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
#emerald_project
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».