На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. І кожен з них охороняється на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для їх збереження створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Щороку кожна з країн звітує про результати охорони таких видів. Утім, в Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”, який уже зареєстровано у Верховній Раді.
Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Знайомтеся – один з найбільших хижих птахів Європи – орлан-білохвіст (Haliaeetus albicilla). Цей птах живиться рибою на великих водоймах і тому в Україні зустрічається переважно вздовж річок Дніпро та Сіверський Донець. Оселяється в стиглих лісах неподалік водойм, де рідко бувають люди. Тому для охорони виду вкрай важливо зберігати ділянки старих лісів, де він може гніздитись. Навіть без навичок спостереження за птахами сплутати цього кремезного птаха з будь-яким іншим неможливо: лише в дорослих орланів-білохвостів хвіст дійсно білого кольору.
В Україні орлани-білохвости живуть протягом всього року, у той час як для всіх держав на північ і схід від України (аж до Далекого Сходу) більшість орланів є перелітними: після гніздування птах відлітає на зимівлю в південніші регіони. Тому в зимовий період чисельність орланів в Україні зростає, і наша держава несе відповідальність за збереження інших європейських популяцій.
У минулому столітті орлан-білохвіст значно скоротив чисельність і повністю зник у державах Західної Європи, де вимушені були проводити кампанії з відновлення його популяцій. У 1950-1970-х роках і в нашій країні чисельність орланів впала до 20-30 пар. Протягом останніх десятиліть вона відновлюється і нині становить 150-180 пар.
Черкаська область має ключове значення для збереження виду в Україні, адже на її території гніздиться до 30 пар цих птахів, а в зимовий період може злітатись до 200 орланів. Орлан-білохвіст занесений до Червоної книги України та всіх існуючих у Європі міжнародних охоронних списків тварин та конвенцій. Усі території, важливі для збереження орлана-білохвоста в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо.
Щороку територій, придатних для гніздування орланів меншає, тож ми з нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році! Від цього кроку залежатиме не лише охорона видів, які зникають, але й імідж нашої держави на міжнародній арені, зрушення на шляху до євроінтеграції та, можливо, найголовніше – добробут місцевого населення, що напряму залежить від збереження дикої природи.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».