Одним з напрямків нашої роботи є збір та публікування відкритих даних про біорізноманіття за допомогою GBIF:The Global Biodiversity Information Facility.
Через масштабні руйнування природи під час війни інформація про біорізноманіття зникає більш стрімко. Губляться щоденники науковців, колекції, багаторічні напрацювання заповідників. Утім, саме знання про поширення біологічних видів стають важливими як ніколи, щоб оцінити масштаби втрат дикої природи. Тому ми продовжуємо збір і публікування даних про біорізноманіття всіх регіонів України.
Окрім як знайти і опублікувати дані, важливо також і донести інформацію про них для інших фахівців, чиї дослідження потребують наших знань. Для цього вигаданий маловідомий в Україні формат наукових публікацій: стаття про дані.
Стаття про дані – data paper – є популярним сучасним форматом публікації наукових результатів. В основі таких публікацій, як правило, лежить систематизований та розміщений у відкритому доступі набір даних, тоді як сама стаття докладно описує його структуру та історію створення. Такі статті покликані допомогти іншим дослідникам ефективніше використовувати дані, а для авторів є повноцінною публікацією у рецензованому науковому журналі. На жаль, практика публікування статей про дані поки є малопоширеною в Україні, але ми робимо все, щоб це змінилося!
У престижному міжнародному журналі Biodiversity Data Journal днями вийшла стаття з описом набору даних з реєстрацій видів, занесених до Додатку 6 Бернської конвенції з території України. Самі дані доступні як набір даних GBIF, а з вичерпним описом історії його створення, методів укладання та стислим оглядом результатів зведення тепер можна ознайомитися у статті.
Загалом в Україні вже опубліковано 158 наборів даних про біорізноманіття, серед яких є не менш гідні кандидати для підготовки про них нових “data papers” у не менш престижних міжнародних виданнях.