Міндовкілля готує до затвердження проект інструкції з ведення державного кадастру територій та об’єктів ПЗФ. Це питання дуже актуальне, адже нині офіційна інформація про заповідні території існує лише у вигляді табличок.
Ми сподівались, що це буде відкритий ресурс, де кожний охочий зможе подивитися межі заповідних територій та документи про їх створення. Цей ресурс міг би допомогти громадськості виявляти порушення у використанні заповідних територій, а науковцям ꟷ планувати дослідження.
На жаль, проект містить чимало загроз для заповідних територій:
▪️Доступ до кадастру для громадськості буде платний, а для розробників звітів ОВД та землевпорядників ꟷ безкоштовний
▪️Технічний адміністратор кадастру буде визначатись без конкурсу, за рішенням Міністра Міндовкілля
▪️Публічні кадастрові реєстратори змінюватимуть дані у кадастрі ПЗФ на платній основі
▪️Межі заповідних територій зможуть визначатись і за містобудівною документацією
▪️Перелік обмежень господарської діяльності на заповідних територіях включатиме не всі визначені законодавством заборони, зокрема на проведення певних видів рубок.
У результаті кратно збільшиться ризик дерибану, оранки, забудови заповідних територій, легалізації незаконних рішень. Водночас для громадськості зменшиться можливість контролювати діяльність в межах заповідних територій, а для науковців ꟷ доступ до даних.
Бюджет нестиме додаткові витрати на оплату адміністраторів та реєстраторів.
Попередній раз ідея створити «бізнес» на доступі до інформації про природно-заповідний фонд фігурувала в законопроєкті, розробленому Міндовкіллям навесні цього року.
Проєкт був відхилений після критики громадськості. І от знову.
Закликаємо Міндовкілля переглянути інструкцію і при проведенні цифровізації враховувати передусім інтереси збереження заповідних територій, а не бажання створити «зручності» для бізнесу.