У липні учасник Української природоохоронної групи Станислав Вітер відбув на експедицію з дуже серйозною метою. Необхідно було обстежити території майбутнього Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс», створення якого триває вже третій рік.
Які це дослідження і чим може допомогти науковець майбутньому нацпарку?
Найперше слід було отримати додаткові дані з видового складу фауни та флори цієї території, провести обстеження оселищ Бернської конвенції (які саме оселища представлені, наскільки добре вони збережені на території проектованого НПП). Усі ці дані є додатковим аргументом для погодження створення національного парку. Адже нині всі інстанції висловилися «за» парк, окрім Боярської лісової дослідної станції, яка є землекористувачем цієї території.
Іншим завданням експедиції було розроблення менеджмент-плану території (менеджмент-план об`єкту мережі Емеральд та рекомендації щодо використання території після створення Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс»). Часто менеджмент-плани роками не розробляються й новостворені національні парки ще довгий час не виконують своїх функцій. Ми вже розпочали розробку цього важливого документу. Таким чином, професійні науковці завчасно готують усе необхідне для майбутньої роботи парку.
Які результати?
Серед мальовничих ландшафтів Приірпіння ми виявили низку рідкісних оселищ: старі мішані ліси, старі діброви, чисті лісостепові бори, заболочені вільхові ліси, заплавні луки та зарості вербових чагарників. Під час досліджень ми зустріли раритетних представників флори та фауни: лісові та лучні орхідеї, рідкісні плауни та папороті, вовчі ягоди пахучі, деяких рідкісних комах (махаон, подалірій, бджоли-теслярі, синявець Альцет); серед рептилій зустріли мідянку європейську, із ссавців – горностая, а також багатьох глобально рідкісних, вразливих видів птахів (лелеку чорного, підорлика малого, луня лучного та шуліку чорного).
Ми розробили цікаві маршрути та екологічні стежки для проектованого НПП «Приірпіння та Чернечий ліс». Не забули й про інформаційний супровід – інформаційні стенди вздовж траси маршрутів. Так відвідувачі Парку зможуть ознайомитися з його ландшафтним та біологічним різноманіттям, поспостерігати за птахами та іншими тваринами не завдаючи шкоди природному середовищу й не турбуючи тварин.
Туристична інфраструктура в регіоні вже розвивається (наявні готелі та туристичні комплекси). Ми ж сподіваємося, що наявність охоронних ландшафтів спонукатиме відвідувачів майбутнього парку до дбайливого ставлення до природи, сприятиме розвитку ощадливого зеленого туризму, серед яких популярний нині birdwatching та інші напрямки.
Віримо в якнайшвидше створення Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс»!