Міністерство юстиції України затвердило новий перелік видів тварин, що включені до Червоної книги України. Саме цей список видів ляже в основу нового 4-го видання Червоної книги України. Список став результатом багаторічної праці великого колективу науковців з різних наукових установ, насамперед, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України. Щиро вітаємо авторів обґрунтувань, що лягли в основу оновлення списків охоронюваних видів!
Оновлений перелік містить 687 видів тварин. Для порівняння, у третє видання Червоної книги України 2009 року було занесено 543 види тварин. 171 вид тварин, які раніше не охоронялися Червоною книгою України, відтепер також мають охоронний статус.
Серед них – 4 рідкісних наземних молюсків, 26 комах, 2 види ссавців, що є мешканцями степових екосистем. До останнього оновлення списків Червоної книги до неї вже було включено 160 видів степових тварин (в тому числі такі знакові види, як дрохва, степовий орел, журавель степовий, перегузня та інші), що становило рівно третину від загального “червонокнижного” списку. Утім, не дивно, що кожен третій вид Червоної книги – степовий. Адже степів за найкращими оцінками лишилось не більше 3% від того, що було історично.
В останні роки розорювання торкнулось і багатьох ділянок степів які здавалось би, захищені від цього природним чином (розміщені на крутих схилах, в балках або у заказниках). Втім, попри це, ми виявили багато сотень нових розорювань, зроблених в очікуванні вільного продажу землі або просто з метою отримати незаконним шляхом швидкий прибуток. З кожним таким випадком місць, де могли б досі мешкати степові тварини, стає все менше. Серед 23 степових видів місць поширення деяких настільки мало, що їх можна перелічити на пальцях. Втративши ці ділянки, ми назавжди втратимо ці види з фауни України.
Більше по темі незаконних оранок у степах.