Сірий журавель – рідкісний птах, занесений до Червоної книги України, але багатьом з нас він відомий. Мабуть не раз ви бачили журавлині зграї, що летять високо в небі у вигляді клину. Багато прикмет пов’язано із їх появою навесні та відльотом восени.
На території України сірий журавель гніздиться на поліських болотах різного типу, а також у долинах великих річок Лівобережного Лісостепу.
Під час сезонних міграцій птахи зустрічаються по всій території. Саме під час міграцій журавлі найбільш помітні, увесь інший час вони ведуть потаємний спосіб життя.
Журавлі – моногамні птахи, вони обирають собі постійну пару. Інколи рано навесні можна побачити журавлині танці – дуже гарний ритуал, який передує вибору пари або який здійснює пара перед або після спарювання.
Біологія сірого журавля (PDF).
.
Пташенят ці птахи виводять у дуже потаємних місцях. Будують гніздо на болоті таким чином, що повз нього можна декілька разів пройти і не помітити. Протягом червня-липня досить важко побачити журавлів, якщо вони зайняті сімейними справами.
Вигодовують пташенят на лісних болотах та вологих галявинах, аж поки вони не підростуть і тільки потім наважуються виходити на відкриті луки та поля. В цей час у дорослих птахів відбувається линька.
Перед осінньою міграцією птахи збираються на полях у великі зграї, де відгодовуються перед важкою дальньою міграцією, адже основна маса птахів, що гніздяться в Україні, летять на зимівлю у Туреччину, Ізраїль та країни Африки. Найбільші такі скупчення в Україні утворюються у районі Сивашу та заповіднику Асканія-Нова.
Сірий журавель дуже потребує турботливого ставлення. Основними його ворогами є лиси, кабани та великі хижі птахи, але найбільш вразливий цей вид перед людиною.
Знешкодження місць помешкання шляхом вирубки лісу, осушування водно-болотних угідь призводить до зменшення чисельності журавля на території України.
Досить суттєвий вплив має безпосередній браконьєрський відстріл птахів заради розваги, а подекуди і для використання у їжу. Звичайно, зміна клімату також може впливати на гніздування птахів, адже в Україні проходить південна границя ареалу сірого журавля. З потеплінням зменшується зволоження місць придатних для гніздування сірого журавля, і він їх залишає. Адже для цього птаха важливо, щоб гніздо було оточене водою, таким чином воно захищене від багатьох хижаків.
Для того, щоб вчасно помічати зміни у структурі популяції сірого журавля та адекватно прикладати охоронних зусиль, необхідно весь час проводити моніторингові дослідження.
На жаль, лише силами вчених-орнітологів це дуже важко зробити, тому запрошуємо всіх бажаючих долучитися до цього цікавого заняття та прийняти участь у програмі моніторингу поширення сірого журавля в Україні.
Цінною є будь-яка інформація про зустрічі сірого журавля: спостереження, зроблені мисливцями або любителями птахів, інформація про випадкове видобування або знайдених загиблих особин. Особливо важливим є наявність фотографій, які підтверджують ці зустрічі або знахідки.
Крім того, ви можете долучитися до збору біологічного матеріалу, який використовується для вивчення генетичної структури популяції сірого журавля.
Найпростіший спосіб це зробити – зібрати пір’я в місцях, де ви спостерігали журавлів.
Ознайомтеся також з більш докладною інструкцією.
ІНСТРУКЦІЯ ЗБОРУ МАТЕРІАЛУ В ПРИРОДІ ДЛЯ ГЕНЕТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ СІРОГО ЖУРАВЛЯ
(українською, російською)
Заповнити анкету реєстрації зустрічей сірого журавля в Україні (або завантажити)
Анкети та зібраний матеріал надсилайте на адресу:
Редчук Поліні Сергіївні
Відділ моніторингу та охорони тваринного світу
Інститут зоології НАН України
вул.Б.Хмельницького, 15
Київ
01601
(Фото 1- Кучеренко Володимир, фото 2 – Наталя Шевченко, фото 3,4 – Михайло Богомаз – http://mnbogomaz.com/)