Збереження та моніторинг стану популяції жука-оленя в країнах Європи здійснюється як на державному, науковому рівні, так і на громадських засадах.
Великобританія
-
План дій щодо збереження виду Lucanus cervus в рамках загального Плану дій збереження біорізноманіття – Action Plan for Lucanus cervus / United Kingdom Biodiversity Action Plan (UK BAP) – На сторінці можна дізнатися про стан популяції жука-оленя в Великобританії, його природоохоронний статус, фактори, що негативно впливають на чисельність та поширеність виду, а також знайти інформацію щодо планів та дій для його збереження. Планом дій передбачено і проводиться залучення громадськості до моніторингу виду: шляхом звернення через статті у Wildlife Trust, інформаційні бюлетені та інші аналогічні публікації було проведено заохочення громадян повідомляти про факти зустрічі жука-оленя.
-
Stag Beetle Helpline. Can you complete the picture on Britain’s largest beetle? – персональний сайт аспіранта Лондонського університету, присвячений роботі з вивчення жуків-оленів. Сайт створений для ознайомлення співгромадян з цим цікавим видом жуків та залучення громадськості до збору інформації про жука-оленя. На сайті можна знайти детальний опис виду, цікаві факти про жука-оленя; невеличкий визначник та вказівки, як відрізнити личинку жука-оленя від личинок інших більш поширених жуків; відповіді на часті питання, інтерактивну моніторингову форму та посилання на схожі сайти.
-
Сайт громадської природоохоронної та фандрейзингової організації People’s Trust for Endangered Species (PTES) – PTES є провідним партнером по втіленню Плана дій щодо збереження жука-оленя у Великобританії (Action Plan for Lucanus cervus – UK BAP) і працює над розробкою ефективної моніторингової програми цього виду. Організація також фінінсово підтримує дослідників та природоохоронців, що займаються збереженням рідкісних видів тварин; має досвід координування моніторингових програм та залучення громадськості до досліджень. Започаткування у 1998 році надзвичайно популярної сьогодні у Великобританії акції «Great Stag Hunt» – одна з таких ініціатив.
-
«Stag beetles – Love is all they need» – розділ персонального сайту Марії Фремлін, різносторонньої особистості, одним з інтересів якої є жук-олень. На сайті можна знайти багато цікавої інформації, фотографій та корисних посилань про жука-оленя.
-
The Great Stag Hunt – сайт присвячено проведенню акції «Велике полювання», в ході якої все більше і більше британців долучаються до моніторингу та охорони жуків-оленів.
Іспанія
-
Робоча група з вивчення іберійських жуків родини Рогачів (Working group on Iberian Lucanidae (GTLI)) – іспанський аматорський проект присвячений опису, екології та охороні жука-оленя та інших видів жуків-рогачів. На сайті можна знайти інформацію щодо зовнішнього вигляду, біології та охорони Рогачів Іберійського півострова та Європи в англомовному варіанті.
Методи моніторингу жука-оленя:
1) Власні спостереження дослідників;
2) Залучення добровольців заповнювати моніторингові форми:
А) інтерактивні форми в інтернеті – http://www.danambrose.co.uk/Stag/monitor.htm;
Б) паперові форми
3) Радіо-телеметричний моніторинг – Стаття «Radio-telemetric monitoring of dispersing stag beetles: implications for conservation»
4) Ведення національних баз даних щодо рідкісних видів тварин.