Лілія лісова, лілія кучерява (Lilium martagon L.)
Належить до судинних рослин, класу покритонасінних, родини Лілійних. Це найпівнічніший вид лілій має досить розтягнутий ареал, від Португалії до верхів’я р. Лєни. Лілія лісова є єдиним представником роду, що зростає в дикому стані на території України. Зустрічається зрідка на Поліссі та в Лісостепу, дуже рідко в степовій зоні, частіше в Карпатах. Потребує повної охорони в цих регіонах. Лілія лісова зростає в листяних та мішаних лісах, здебільшого на галявинах та узліссях.
Лілія лісова належить до видів рослин, що потенційно знаходяться під загрозою зникнення внаслідок стрімкого скорочення ареалу та чисельності популяцій через втручання людини. Через це вид охороняється Червоною книгою України (1994). Також охороняється у Карпатському біосферному заповіднику та природному заповіднику «Розточчя», Карпатському національному природному парку, ряді заказників і пам`яток природи.
Тому необхідно започаткувати моніторингову програму по лілії лісовій і в Україні. Відомості про поширення лілії лісової незначні, часом дуже застарілі. Для розробки об’єктивних заходів охорони, необхідно контролювати стан відомих популяцій.
Відтак, ми розпочинаємо програму моніторингу поширення лілії лісової в Україні, до якої може долучитись будь-хто, хто зустрічає цю рослину у природі.
Для участі у програмі необхідно перечитати інформацію про лілію лісову, що розміщена на цьому сайті, та відповідно до інструкції заповнити анкету, до якої вносяться відомості про ваші зустрічі лілії лісової. Анкету можна завантажити і заповнити на своєму комп’ютері, після чого вона надсилається на електронну пошту uabiomon at gmail.com або на поштову адресу: НЕЦУ, Київ-32, а/с 306. 01032. Крім того, анкету можна заповнити і в Інтернеті. Кількість наданих вами даних не обмежується.
Надані вами відомості про зустрічі лілії лісової будуть опрацьовані нами і включені до бази даних, з якою можна буде ознайомитись на сайті. Всі дані про місця зростання лілії лісової будуть оприлюднюватись виключно в узагальненому вигляді, щоб зберегти їх розміщення в таємниці від загалу. При укладанні бази даних, інформація про те, хто її надавав, буде збережена і також оприлюднена.
Таким чином, ви можете зробити свій власний вклад у вивчення поширення лілії лісової в Україні вже зараз.
Список тих, хто вже приєднався до моніторнигу поширення лілії лісової можна переглянути на сайті.
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ: