Протягом останніх місяців ми двічі їздили в експедицію до природного заповідника «Єланецький степ» та його околиць, де досліджували рослинність та фауну для розширення заповідника. Навколо – приблизно 1 000 га територій, які за цінністю не поступаються заповіднику і потребують включення до його складу.
Протягом першої експедиції з @Природний заповідник «Єланецький степ» ми провели дослідження рослинності. Під час другої поїздки досліджували комах, на деяких ділянках зафіксували додаткові червонокнижні види рослин.
Загалом навколо Єланецького відділення заповідника відмічено 18 видів рослин з Червоної книги України, зокрема ендеміки – карагана скіфська, зіновать Скобічевського, шоломниця весняна тощо.
12 видів флори в межах ділянок занесено до Регіонального червоного списку Миколаївщини, зокрема 3 види півників, ломиніс цільнолистий, лещиця пагорбкова, 2 види, що охороняються Резолюцією бернської конвенції – синяк руський та картан татарський. Наразі в околицях заповідника відомо про 32 види рослин, що підлягають особливій охороні. Навесні дані вірогідно поповняться рідкісними видами первоцвітів.
У межах пониззя Олександрівської балки ми зафіксували одну з найбільших популяцій шоломниці весняної та аспленія мурового. Ми вже підготували звернення про створення охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України, а також їхніх оселищ.
Під час другої поїздки ми зафіксували 2 види комах з Червоної книги України – бражника дубового та мантіспу штирійську. Мантіспа раніше не наводилась в переліках видів відмічених в заповіднику видів та його околицях.
Один з напрямків досліджень – вивчення ґрунтової фауни, а саме панцирних кліщів або орібатид. Це організми живуть у ґрунті і відіграють важливу роль у розкладанні мертвої органіки та беруть участь у ґрунтоутворенні. Ми відібрали зразки ґрунту для подальших лабораторних досліджень панцирних кліщів. Отримані дані стануть в пригоді для прийняття стратегії відновлення пошкоджених екосистем. Дослідження ґрунтової фауни проводились Габріелем Гуштаном – науковим співробітником Державного природничого музею НАН України.
Сподіваємося на сприяння в роботі з розширення заповідника з боку ДП «Ліси України», Єланецької селищної ради, Сухоєланецької громади та Новоодеської міської громади.
До речі, заповідник уже провів нараду з однією з громад, яка запропонувала ділянки, які вона може передати заповіднику в постійне користування. Ми аналізуємо матеріали досліджень та готуємо матеріали для подання до Міндовкілля.
Деякі виявлені види на ділянках, що пропонуються для розширення заповідника, та всі наші спостереження, завантажені на INaturalist під час обстеження (звісно, за посиланнями містяться лише ті спостереження, що були задокументовані засобами громадянської науки.
Проект реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки