12 лютого Міністерство захисту довкілля видало Боярській ЛДС висновок з ОВД, де визнало діяльність “допустимою”. На перший погляд здається, що все дуже погано. Утім, розберімося в технічних деталях.
Перше: чого стосується висновок з ОВД? Боярська ЛДС проводила оцінку впливу поступових рубок головного користування (поступових РГК) площею понад 1 га. Висновок з ОВД, який видало Міндовкілля, теж стосується винятково таких поступових РГК. Проблематичні вибіркові санітарні рубки процедурі ОВД не підлягають.
Друге: що таке поступові рубки? Згідно з законодавством, будь-які рубки можуть бути: суцільні, вибіркові та поступові. Суцільні – це коли вирубуються всі чи майже всі дерева за один раз. Вибіркові – коли вирубуються окремі дерева. Під час поступових рубок дерева вирубуються за кілька прийомів (з інтервалом у кілька років чи навіть десятиліть). Цей інтервал робиться для того, аби на ділянці природним шляхом могли вирости молоді дерева. Порівняно з суцільними рубками, поступові є більш “дружніми до природи”. Боярська ЛДС оцінювала вплив саме поступових рубок.
Третє: чому виданий висновок з ОВД – не повна “зрада”? В обов’язкових для всіх лісгоспів Правилах рубок головного користування чітко прописано:
а) поступові рубки проводяться хоча б у два прийоми;
б) повнота (умовна “щільність” дерев на ділянці) лісу після першого прийому рубок не має бути меншою за 50%.
У звіті з ОВД (додатки 25 і 26) Боярська ЛДС навела вичерпний перелік ділянок, де планується проведення поступових РГК у найближчі десять років. Переважна більшість таких ділянок вже має повноту, близьку до 50% або нижче. Такий зріджений ліс утворився з різних причин, зокрема через надмірну любов боярських лісівників до вибіркових санітарних рубок.
Мабуть, Боярська ЛДС вирішила всіх обдурити: проводити поступові рубки, але на ділянках з повнотою приблизно 50% – в один прийом. Інакше кажучи, провести суцільні рубки, назвавши їх поступовими. Проблема лише в тому, що законодавство такі дії забороняє: поступова рубка не може проводитися в один прийом.
Таким чином, виданий висновок з ОВД дозволяє поступові рубки головного користування лише там, де їх дозволяє закон – на ділянках з повнотою понад 50%. Це приблизно 20% з усіх ділянок, які планувала рубати Боярська ЛДС, здебільшого в Плесецькому лісництві.
На нашу думку, цей висновок з ОВД – зовсім не ідеальний, але й не найгірший варіант, адже суттєво обмежуються заплановані рубки головного користування. Тим паче, що Боярська ЛДС, аби лише отримати цей висновок, самостійно відмовилася від проведення поступових рубок у межах Смарагдової мережі.
Якщо умови висновку з ОВД будуть дотримані, можна вважати його “перемогою з мінімальними втратами”. Якщо ж Боярська ЛДС знову вирішить бути найхитрішою і намагатиметься проводити суцільні рубки під виглядом поступових, потрібно буде забезпечити належну відповідальність за такі дії.
Пильно стежитимемо за розвитком подій. Крім того, ми й досі очікуємо від @Міндовкілля новин щодо погодження створення національного природного парку “Приірпіння та Чернечий ліс”.