Відповідно до постанови Кабінету міністрів № 847 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, затверджено положення про нове Міністерство енергетики та захисту довкілля (Мінекоенерго). Робота Державного агентства лісових ресурсів України надалі здійснюватиметься через це відомство. Українська природоохоронна група має надію, що це цілковито змінить ситуацію з охороною лісів з точки зору охорони природи.
Протягом довгого періоду лісове відомство було або повністю самостійним урядовим органом, або координувалось Міністерством аграрної політики та продовольства. Як наслідок, у роботі лісівників домінували лише виробничі, економічні інтереси. На державному рівні «ліс» означав лише кубометри заготовленої та реалізованої деревини. Охороняти його як екосистему, середовище існування десятків тисяч видів живих організмів було вкрай важко. Наприклад, створення нових заказників і національних парків завжди зустрічає опір лісівників, оскільки науковому обґрунтуванню цінності майбутнього заказника лісівники протиставляють кошти, які вони зароблять у результаті вирубки цієї території. Чимало заказників не відбулись лише тому, що їх територію поспіхом вирубали, аби не надавати погодження на заповідання. Також лісівники відмовлялись розробляти та затверджувати документи, які б унеможливили маніпуляції з призначенням окремих видів рубок, мотивуючи що це залежить від МінАПК.
Згідно з оновленим положенням, Мінекоенерго тепер є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики, у тому числі й у сфері лісового та мисливського господарства. Тобто подати на розгляд уряду нові законопроекти або проекти постанов Кабміну лісівники надалі зможуть лише через Мінекоенерго. При цьому, міністр не може діяти проти своїх завдань захисту довкілля, а отже лісівничі документи, що суперечать завданням та пріоритетам Мінекоенерго, сподіваємось, не матимуть майбутнього.
Більше того, до повноважень Мінекоенерго належатиме й видання нормативно-правових актів у межах повноважень, передбачених законом, у сфері лісового та мисливського господарства з питань:
– розроблення та організації виконання державних цільових, галузевих та інших програм охорони, захисту, використання та відтворення лісів;
– визначення пріоритетних напрямів та стратегії розвитку у сфері лісових відносин.
Інакше кажучи, що важливе лісовій галузі, а що ні – надалі визначатиме міністр захисту довкілля та енергетики.
Ми сподіваємось, що Олексій Оржель поставить одним з пріоритетів своєї діяльності ведення сталого лісового господарства з урахуванням екосистемних послуг лісів та збереження біорізноманіття. І одним з перших кроків, які зробить оновлене Мінекоенерго в цьому напрямі, буде вирішення питань щодо погодження створення та розширення низки національних природних парків, які роками блокувались Держлісагенством. Ідеться зокрема про створення Національного природного парку «Холодний Яр», НПП «Чорний ліс» та розширення Верховинського НПП і НПП «Дермансько-Острозький».
Також, на переконання експертів Української природоохоронної групи, необхідно нарешті розробити нову версію інструкції з упорядкування лісового фонду України та уніфікувати в єдиний документ усі існуючі правила проведення різних видів рубок, що унеможливить маніпуляції з призначенням лісовідновних рубок, рубок переформування та інших видів рубок, які використовуються для заготівлі деревини в цінних природоохоронних лісах.