Ми часто говоримо про пробите дно в переносному сенсі, але виявляється дно можна пробити й у прямому сенсі! Для наших неосвічених та жадібних нувориш немає нічого неможливого.
Дізнавшись про сумну новину від директора регіонального ландшафтного парку «Кінбурнська коса» Зеновія Петровича щодо розорювання великої ділянки цілини в околицях села Очаківське Голопристанського району Херсонської області, 1 травня ми виїхали на місце, щоб встановити масштаби та ступінь завданої природі шкоди. Побачена нами картина привела нас в повний розпач. Побачене не лише злочин, але й дія, яка не підлягає жодному логічному поясненню. Загалом було розорано майже 400 га цілини (393, якщо бути точним), яка ніколи навіть у радянські часи з дуже інтенсивним сільським господарством не оралася.
Розорана територія є дуже цінною в природоохоронному відношенні і її планується включити до складу проектованого регіонального ландшафтного парку «Долина курганів», а вже зараз вона включена до складу об’єкту Смарагдової мережі UA0000215 «Кінбурнська коса».
Також місцевість є дуже цінною в історико-археологічному відношенні, зокрема тут зосереджено понад 300 курганів, частина курганів була пошкоджена в ході розорювання. Велике скупчення курганів свідчить про те, що ця місцевість була святою землею для народів, які її населяли. Але як виявилося, для жадібних орачів немає нічого святого. У ході розорювання знищено або втратили домівки величезна кількість рослин та тварин.
Дана територія є унікальним ландшафтом – «салтмарш», які притаманні для приливних морів і практично відсутні на Чорному морі. Через дуже незначну висоту над рівнем моря й надзвичайну пологість території вона періодично затоплюється морськими водами в ході нагінних вітрів.
Останнє зумовлює повну абсурдність вчиненої дії. Розорювання степів є безперечно злочином, але для нього можна знайти хоч якесь логічне пояснення, але розорювання солончаків, які періодично затоплюються морськими водами, позбавлене будь-якого здорового глузду. Адже на солончаках, де зростають справжні еугалофіти, такі як сарсазан шишкуватий чи солонець трав’янистий, апріорі не вдасться отримати пристойний урожай. Можливо, лише в південній, прилеглій до полів частині розораного масиву можна щось вирощувати. Ця частина знаходиться на кілька десятків сантиметрів вище над рівнем моря і менш засолена. Але солі вдосталь навіть тут, тому розраховувати на високі врожаї не доводиться. Але ж горе орачі залізли плугами далеко на північ в справжнісінькі солончаки. Розорали під самий берег навіть солоне озеро. Свідченням того, що дана територія заливається морськими водами, є розкидана по рілля камка – залишки морських рослин, переважно з роду Зостера, які були принесені сюди морськими водами.
Вчинене діяння є безпрецедентним актом вандалізму проти природи, у ході якого здійснено порушення багатьох законодавчих актів. Передусім це Земельний кодекс України, Закон України «Про охорону земель», а також міжнародна Бернська конвенція, згідно з якою Україна створює та охороняє території Смарагдової мережі. Згідно з даними публічної кадастрової карти, розорані були ділянки № 6522383400:04:010:0002 та № 6522383400:04:001:1041, які перебувають у комунальній власності і мають цільове призначення «Для сінокосіння і випасання худоби». І їх орендар ТОВ «Аграрна компанія Наутіліус» не мала права їх розорювати. Більше того, під загрозою розорювання знаходяться й сусідні ділянки цілинного степу : 6522385000:06:001:1256 та 6522385000:06:001:1255, загальною площею більше 800 га, які знаходяться в оренді в пов’язаних з «Наутілісусом» приватних осіб.
З цього приводу нами підготовлені звернення до Державної екологічної інспекції, Херсонської ОДА та Держгеокадастру з проханням провести перевірки. Також ми звернулись до нацполіції з вимогою про порушення кримінальної справи й до Генеральної прокуратури України, функцією якої є захист інтересів держави в судах. Ми будемо домагатися як суворого покарання ділків, які фактично виорали море, так і недопущення подальшого розорювання.
Обурення викликає також той факт, що зовсім нещодавно заступник голови Херсонської обласної державної інформації Сергій Козир у відповіді на запит народної депутатки Юлій Овчинниковій повідомив, що в Херсонській області ведуться роботи щодо створення регіонального ландшафтного парку «Долина курганів». Проглянути відповідь можна тут: Відповідь на запит
Останнім часом Україну невпинно сколихують скандали про розорювання останніх клаптиків природи – степів та лук. При цьому місцеві громади втрачають пасовища та сіножаті. Зростання розораності чітко корелює з пиловими бурями, ерозією, опустелюванням, втратою врожаїв…
Це є справжньою екологічною катастрофою, яку поки що не усвідомлюють більшість українців. Що це саме так – можна переконатися на порівнянні нерозораного клаптику степу чи лук ще з одним полем, яких і так вдосталь навкруги. Що таке поле? Фактично це руктотворна пустеля з обмеженим доступом, яка постійно насичується різними отрутохімікатами. І навпаки степова балка чи лука біля села – це територія, яку можна вільно відвідувати, це краєвид який милує око, де Ви можете дихати чистим повітрям, відчути аромат степових трав, накосити сіна, попасти худобу, зібрати лікарські рослини тощо. Поле невпинно втрачає родючий грунт і збагачує фермера до певного часу, а дика природа приносить численні вигоди багатьом і завжди. Результати порівняння очевидні, тому закликаємо бути не байдужими й відстоювати природу рідного краю.
Автор – Мойсієнко І.І., професор, зав.кафедрою ботаніки Херсонського державного університету