Моніторингова програма «Моніторинг поширення степових первоцвітів» започаткована Національним екологічним центром України (НЕЦУ, www.necu.org.ua) в рамках роботи громадської кампанії «Збережемо українські степи!» (www.pryroda.in.ua/step) з метою зібрати інформацію про зникаючі види степових ранньоквітучих рослин. В подальшому, зібрана інформація буде використана для огрунтування створення нових природно-заповідних територій. Також, інформація про цінні степові ділянки буде передаватись до органів Мінприроди в областях, що допоможе їм в подальшому не погоджувати будівництва і інші шкідливі дії в місцях зростання рідкісних рослин.
У 2010 році, за підсумками моніторингової програми планується видати брошуру, в якій будуть опубліковані зібрані цього року дані.На даному етапі НЕЦУ здійснює пошук коштів для видання брошури та подальшої підтримки моніторингової програми.В рамках програми, на кошти небайдужих громадян України видано інформаційний плакат, який, разом з анкетами та супровідними матеріалами розісланий в усі організації юних натуралістів, шкільні лісництва та лісгоспи степової та лісостепової зон України.
Шановні відвідувачі сайту!
Як ви знаєте, у 2009 році в Україні вийшло нове видання Червоної книги України, яке включило, частково і дані, зібрані в результаті попередніх моніторингових програм. У 2008 році Національний екологічний центр України, разом з групою громадських природоохоронних організацій з різних областей, розпочав громадську кампанію “Збережемо українські степи!”, в ході якої проводяться заходи з виявлення цілинних степових ділянок та подальшого їх заповідання.
Як відомо, цілинні степи займають всього 1% площі країни, і це при тому, що Україна з гордістю називає себе степовою країною. Зберегти та примножити степове біорозмаїття і покликана громадська кампанія “Збережемо українські степи!”.Поштовхом до її започаткування стали тривожні випадки в багатьох степових областях, коли різні державні та приватні структури почали масово знищувати степову рослинність на схилах річкових долин, у балках та ярах. Степи, на жаль, досі розорюють, засмічують і саджають в них штучні ліси, які насправді лише знищують останні природні перлини степової зони. В ході роботи з цією проблемою, стало зрозуміло, що ці випадки стаються здебільшого через те, що степи як категорія земель, не виділені законодавчо, як, наприклад, ліси чи болота. Тому багатьма громадськими організаціями було вирішено ініціювати законодавчі зміни і захистити степи законом.
Робота по виявленню та обліку степів – дуже велика і тривала справа. Найпростіший спосіб визначити цілинний степ – це знайти на схилі балки чи яру певні рослини, які охороняються різними охоронними списками, такі, що неминуче свідчитимуть про те, що ділянка є степом.Головний охоронний список, яким варто керуватись в роботі – Червона книга України (її можна завантажити з Інтернету, www.menr.gov.ua). Побачивши ці рослини в дикій природі, знайте – ви знаходитесь на ділянці степу. І чим більше видів таких рослин зустрічається на цій ділянці, тим ціннішою вона є.
Якщо ви зустріли такі рослини рослини поблизу свого населеного пункту,або під час експедицій, надішліть, будь ласка, інформацію – які саме з перелічених видів рослин зростає, а також картосхему з прив’язками до найближчих населених пунктів і прізвища людей, що проводили обстеження. Повідомляйте нам також окремо про відомі Вам випадки заліснення природних степових ділянок. Анкета та інструкція по її заповненню знаходяться за посиланнями нижче.
- Інструкція до анкети виявлення степових видів ранньоквітучих рослин
- Анкета виявлення степових видів ранньоквітучих рослин
- Плакат «Збережемо українські степи! Первоцвіти»
- Фотографії найбільш пріоритетних видів рослин, інформація по які збирається в рамках моніторингової програми.