Нещодавно ми повідомляли про виявленні грубі порушення природоохоронного законодавства в низці заказників Миколаївської області, зокрема в лісовому заказнику “Мішково-Погорілове”.
Ми направили запити щодо більш ніж 40 земельних ділянок, виділених у заказнику під забудову та ведення особистого селянського господарства. У відповідь на запит Управління Держгеокадастру у Миколаївській області повідомило, що земельні ділянки були наданні в приватну та комунальну власність в 2019 році під будівництво та підсобне сільське господарство.
Найбільше розпаювали відокремлену ділянку заказника площею 34 га. Тут загалом надано 30 земельних ділянок.
У лісовій частині заказника близько 10 ділянок надали під забудову.
Миколаївська місцева прокуратура у відповідь на наше звернення повідомила, що від 26.02.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за результатами вже наявної інформації внесено відомості та зареєстроване кримінальне провадження за ч.1 ст.252 Кримінального кодексу України (Умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду).
Досудове розслідування проводить Вітовське ВП Корабельного району ВП ГУ у Миколаївській області.
Додатково:
Лісовий заказник “Мішково-Погорілове” був створений для охорони єдиного збереженого місцезростання вузьколокального ендеміка пісків пониззя річки Інгул – волошки перлистої (Centaurea margaritacea Ten), що раніше також зростала в урочищі заказника “Петрово-Солонинський” в пониззі Південного Бугу, але внаслідок заліснення та розорювання була знищена. Волошка перлиста – вид, занесений до Червоної книги України із статусом “Зникаючий” (1). Саме тому Мішково-Погорілове є цінною заповідною територію, де серед штучних лісових насаджень на галявинах збережені ділянки піщаних степів – єдине відоме у світі місцезростання волошки перлистої, а також територія поширення інших ендеміків піщаної флори (Jurinea paczoskiana, Senecio borysthenicus, Tragopogon borysthenicus тощо) (2). Піщані степи заказника є також цінним оселищем, що охороняється згідно Резолюції 4 Бернської конвенції: E1.9 Незімкнені несердземноморські сухі кислі та нейтральні трав’яні угруповання, у тому числі континентальні трав’яні угруповання на дюнах (Open non-Mediterranean dry acid and neutral grassland, including inland dune grassland) (3).
За останні роки в приватну власність було надано 90% піщаної арени біля заказника. Водночас протягом 2018-2019 років було проведено флористичні та геоботанічні дослідження вказаних ділянок за участі наукового співробітника національного природного парку “Бузький Гард” і аспіранта Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ Ширяєвої Д.В., а також наукового співробітника Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ Винокурова Д.С. Під час досліджень встановлено межі поширення та умови місцезростань волошки перлистої (Centaurea margaritacea Ten) та інших ендеміків флори пісків пониззя Інгулу біля с. Мішково-Погорілове та Коравелове (4).
У 2008 році вже були спроби виділити землі під забудову в заказнику “Мішково-Погорілове”. Тоді прокуратура порушила кримінальну справу щодо незаконності надання в приватну власність під забудову ділянок у межах заказника Мішково-Погорілове та заказника “Півострів Піщаний”. Тоді справу було виконано в повному обсязі. Рішення Жовтневої (Вітовської) райдержадміністрації щодо виділення землі були скасовані.
Наразі ми виявили, що в межах заказника Півострів Піщаний в 2019 році було виділено близько 7 земельних ділянок у приватну власність для особистого селянського господарства. Зважаючи на це, ми направили скарги до прокуратури з вимогою скасування незаконних рішень.
Ми й надалі будемо контролювати ситуацію, що склалася з дерибаном лісового заказника Мішково-Погорілове та Півострів Піщаний з метою притягнення порушників до відповідальності.
Сині полігони – кадастрові ділянки.
Жовті контури – місцезростання Centaurea margaritacea Ten.
Більшість місць зростання розташовані за межею заказника й у найближчий час можуть бути безповоротно знищені.
Використані джерела:
- Червона книга України. Рослинний світ / за ред. Я. П. Дідуха — Київ: Глобалконсалтинг, 2009. – 900 с.
- Перлини піщаної флори у пониззях Південного Бугу та Інгулу. Серія: Збереження біорізноманіття в Приморському-степовому екокоридорі / Під ред. Г. В. Коломієць. – К.: Громадська організація “Веселий Дельфін”, 2008. – 40 с.
- Тлумачний посібник оселищ Резолюції №4 Бернської конвенції, що знаходяться під загрозою і потребують спеціальних заходів охорони. Перша версія адаптованого неофіційного перекладу з англійської (третього проекту офіційної версії 2015 року) / А. Куземко, С. Садогурська, О. Василюк. – Київ, 2017. – 124 с.
- Винокуров Д. С., Ширяєва Д. В., Мойсієнко І. І. Знахідки рідкісних рослин у Правобережному степу України/ Знахідки рослин і грибів Червоної книги та Бернської конвенції (Резолюція 6). – Т. 1 / наук. ред. А. А. Куземко. – Київ – Чернівці : Друк Арт, 2019. – 496 с. – (Серія: “Conservation Biology in Ukraine”; вип. 11).