За нашими зверненнями, за 3 місяці до єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено 5 справ про порушення природоохоронного законодавства в межах заказників на Кіровоградщині та Миколаївщині.
Території заказників були пошкодженні внаслідок розорювання та вирощування сільськогосподарської продукції.
Ми проаналізували стан заказників за супутниковими знімками та Публічну кадастрову карту, яка нещодавно оновилася шаром «Природно-заповідний фонд». Якщо інформація про природно-заповідний фонд Миколаївщини на карті поки недоступна (за винятком деяких об’єктів), то більшість об’єктів ПЗФ Кіровоградщини позначені на карті.
Окрім випадків розорювання заказників, ми виявили виділення земельних ділянок під забудову та підсобне сільське господарство в заказнику на Миколаївщині.
Кіровоградська область:
Заказник «Лозуватський» (70 га, створений від 20.04.2001р.) – розорано дві ділянки загальною площею 5.2 га
Ботанічний заказник «Бузове» (50.7 га, створений від 10.12.1994р.) – розорано 2 га.
За фактами розорювання ландшафтного заказника «Лозуватський» та ботанічного заказника «Бузове» Онуфріївською місцевою прокуратурою було відкрито кримінальне провадження.
Миколаївська область:
Ландшафтний заказник «Черталківський» (159 га, створений 02.10.2013р.) – розорано близько 4 га.
Вознесенською місцевою прокуратурою відкрито кримінальне провадження за фактом розорювання, проводиться досудове розслідування.
Ботанічна пам’ятка природи «Громоклійська круча» (59 га, створена 30.12.2010р.) – розорана плакорна ділянка на площі близько 16 га.
Більше про розорювання заказників на Миколаївщині – https://uncg.org.ua/rozorennia-zakaznykiv/
Також ми виявили порушення природоохоронного законодавства в межах лісового заказника «Мішково-Погорілово», де рік тому обласне управління Держгеокадастру виділило більше 20 ділянок у межах заказника під підсобне селянське господарство та будівництво. Ми направили звернення до Генпрокуратури щодо цього питання. Наразі вони розглядаються Миколаївською місцевою прокуратурою.
Усі вищезгадані заказники унікальні та були створені для охорони й збереження рідкісних видів флори та фауни.