19 серпня 2020 року ми виявили порушення природоохоронного законодавства в межах ландшафтного заказника “Михайлівський степ”, про що повідомили контролюючі органи.
Ландшафтний заказник “Михайлівський степ” був створений розпорядженням Миколаївської обласної ради №13 від 14.08.1997 року на площі 1343,10 га. Розпорядженням Миколаївської ОДА №426-р від 22.11.2021 було затверджено проект землеустрою з організації та встановлення меж заказника “Михайлівський степ”.
Указом Президента України №214 від 2016 року за рахунок земель цього заказника було розширено площу природного заповідника “Єланецький степ”.
Розпорядженням Миколаївської обласної ради №301-р від 22.07.2019 Природному заповіднику “Єланецький степ” надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, який на даний час не затверджений, а державна реєстрація права на ділянки відповідно не проведена.
Користуючись формальною відсутністю заказника в державному земельному кадастрі, на його території почали розорювати безцінні ділянки. За фактами незаконного використання цих ділянок в 2020 році Миколаївською окружною прокуратурою було відкрите кримінальне провадження.
В ході досудового розслідування 20 серпня 2021 року прокуратура ініціювала проведення горизонтальної зйомки розораних ділянок (2.0831 га та 4.0508 га).
Таким чином управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області було встановлено, що самовільно зайнята земельна ділянка площею 4.0508 га на момент проведення перевірки була оброблена сільськогосподарською технікою та засіяна соняшником. При цьому управління Держгеокадастру підтвердило, що ділянка знаходиться в межах ландшафтного заказника “Михайлівський степ” та відноситься до земель з призначенням – для збереження та використання заказників, оскільки межі заказника винесені на місцевості. За пошкодження ділянки площею 4.0508 га було розраховано збитки завданої шкоди на суму 100 054,76 гривень. Але поки офіційно звучить, що особа-порушник не відома.
Таким чином, управлінням Держгеокадастру було встановлено, що в діях невідомої особи вбачаються порушення вимог чинного законодавства стосовно самовільного зайняття земельних ділянок, що відноситься до особливо цінних земель та вбачаються ознаки правопорушення за яке передбачена відповідальність за ч.2 ст.197-1 КК України.
Звісно, подібне трактування відповідальності виглядає дивним, оскільки фактично управління Держгеокадастру підтвердило, що порушення відбулося в межах заказника, за що має бути більш сувора відповідальність за ст. 252 КК України.
Управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області до ВП №2 Баштанського РВП ГУНП було направлено матеріали перевірки дотримання земельного законодавства для прийняття відповідних рішень.
Також за інформацією Миколаївської окружної прокуратури заходи реагування представницького характеру не вживалися, у зв’язку з невстановленням особи, якою допущено відповідні порушення земельного законодавства.
З іншого боку, логічним є те, що самозахоплювачами ділянок в заказнику в даних випадках є власники та користувачі суміжних ділянок, оскільки оранка відбулася шляхом “підорювання” ділянок приватної форми власності, що використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції.
Додатково:
Територія ландшафтного заказника місцевого значення «Михайлівський степ» являє собою одну з найбільших ділянок з типовою степовою рослинністю, яка добре збереглася в Правобережній Україні. Вона характеризується цілісною системою балок (Балка Велика Дівка та Кемлича) на лівобережній частині водозбору річки Південний Бугу.
Флору заказника складають рослинні формації ковил Лессінга, волосистої, української, шорсткої, Граффа, а також дуже рідкісні для Правобережної України угрупованні ковили з субдомінуванням катрану татарського.
Багато рослин, що ростуть в заказнику, належать до рідкісних і зникаючих видів, які занесені до Червоної книги України та Європейського червоного списку. Це такі рослини, як: голонасінник одеський, дрік скіфський, еремогоне головчасте, карагана скіфська, астрагал шерстистоквітковий та інші. Багато видів рослин, які хоч і не є рідкісними, мають важливе значення для збереження природного біорізноманіття та оселищ Бернської конвенції.