У травні 2023 року губернатор Закарпаття Віктор Микита повідомив, що біля села Батьово розпочалося будівництво нового деревообробного заводу. Будує компанія «БФ Термінал», бенефіціаром якої є відомий у лісовій сфері Леонід Юрушев − власник Коростенського заводу МДФ.
Будівництво одразу почалося з екологічних порушень: компанія почала роботи незаконно, не пройшовши оцінку впливу на довкілля. Але, як виявилося, це найменша з проблем. Бо нещодавно компанія опублікувала звіт з ОВД.
Супутникові знімки території будівництва у червні (зверху) та листопаді (знизу) 2023 року. Будівництво ведеться без необхідного висновку з ОВД
Як свідчать документи, на заводі планують виробляти МДФ (дереволокнисті плити). Для цього потрібна деревина − до 94 тисяч кубометрів щомісяця або більше 1,1 мільйона кубометрів на рік! Це понад 32 тисячі лісовозів на рік, або десь 88 лісовозів кожного дня!
Для порівняння, у 2022 році на Закарпатті зрубали приблизно 1,2 мільйонів кубометрів деревини. Тобто якщо завод збудують − він зможе споживати всю деревину в області самостійно!
Звісно, у пріоритеті буде використання саме карпатської деревини, адже вона найближча і найдешевша. Однак у звіті з ОВД компанія жодним чином не оцінила ні соціальні, ні екологічні наслідки будівництва заводу. А наслідки можуть бути значними.
По-перше, поява великого «пожирача» деревини стимулюватиме лісівників активніше рубати − карпатські ліси опиняться під ще більшою загрозою. Для виробництва МДФ годиться деревина будь-якого діаметру. Тож можемо побачити ще більше нищівних санітарних рубок у горах.
По-друге, зараз на Закарпатті деревообробкою займаються малі та середні підприємства, великих заводів немає. Відповідно, будівництво «БФ Термінал» створить проблеми для невеликих деревообробників області, які можуть залишитися без сировини, не витримуючи конкуренції з гігантом. Заяви губернатора Закарпаття про те, що завод споживатиме деревину з інших областей, звучать сумнівно.
Поки що Міндовкілля не прийняло рішення щодо екологічної та соціальної безпеки будівництва заводу. Ми вже направили свої зауваження до проекту. Але шанс, що будівництво не дозволять, − мінімальний. Настільки мінімальний, що компанія вже почала незаконно будувати, не чекаючи висновку з ОВД. До речі, про це ми також написали в Держекоінспекцію, щоправда без особливих сподівань.
Фото зі сторінки Віктора Микити