Поспішаємо висловити своє ставлення до подій, які вже найближчим часом стануть причиною погіршення стану біорізноманіття на півдні України.
Донедавна на Херсонщині працювало унікальне підприємство – Новокаховський завод частикових риб – найбільше в Україні за обсягами та видовим складом риб підприємство рибної галузі. Основна діяльність підприємства (зарибнення пониззя Дніпра місцевими видами риб) є по суті природоохоронною.
Завод фактично виконує функцію штучного нерестовища і є надзвичайно важливим для підтримання іхтіофауни регіону в умовах блокування природного нересту каскадом ГЕС.
ДУ «Новокаховський рибзавод» і його споруди розташовані на землях Райської сільської, Дніпрянської селищної і Новокаховської міської Ради депутатів. Загальна площа земельної ділянки, яка належить Новокаховському рибоводному заводу частикових риб на праві постійного користування, становить 1003,2865 га, з них площа 44 ставів − 854,4054 га. Щороку завод випускає в Дніпро та Каховське водосховище мільйони особин коропа, щуки, сома, судака і навіть таких відносно рідкісних видів, як в’юн та лин тощо. За 33 роки виробничої діяльності обсяги зариблення склали близько 91 млн особин двохлітків і цьоголітків. Із 2007 року фахівцями рибзаводу вперше в Україні впроваджено у виробництво технології отримання та вирощування підрощеної молоді, цьоголітків судака, щуки, сома, лина; сформовані стада плідників та ремонтне поголів’я. Вирощування проводиться за використання різновидової та різновікової полікультури (сумісного вирощування на одній площі різних видів риб, що не конкурують за природні корми) без збільшення площ та додаткових фінансувань. Це дозволило значно підвищити рибопродуктивність та розширити видовий склад водних біоресурсів та дозволяє більш ефективно використовувати бюджетні кошти.
ДУ «Новокаховський рибзавод» щорічно представляє рибну галузь України на різноманітних виставках, ярмарках, форумах. Трудовий колектив відзначений: золотими Медалями Міжнародної виставки-ярмарку – «Агро 2010», «Агро 2013», «Агро 2014», «Агро 2015», срібною медаллю «Агро-2008» тощо.
Свідченням того, що завод користується справжнім авторитетом є те, що його регулярно підтримують фінансово, технікою, пальним, людськими ресурсами на благодійних умовах під час зариблення Дніпра місцеві рибалки!
Уся його територія входить до складу національного природного парку «Олешківські піски». Територія заводу має велике созологічне значення. У напівприродних екосистемах заводу відмічена велика кількість рослин та тварин, що підлягають охороні. Крім того, навколо заводу внаслідок постійного підтоплення сформувалися водно-болотні оселища, де мешкає значна кількість рідкісних видів птахів та інших об’єктів охорони. Територія заводу має великий рекреаційний та навчальний потенціал. Щорічно його відвідують з екскурсіями тисячі туристів. Тут постійно проходять практику студенти Херсонських університетів. У планах підприємства розводити та випускати в природу рідкісні включені до Червоної книги України види риб. Таким чином, робота підприємства має важливе, не лише соціально-економічне, але й природоохоронне значення.
Проте днями підприємство ліквідували (Наказ Державного агентства рибного господарства України від 9 жовтня 2019 року № 451) – одне з небагатьох успішних державних підприємств в області. Причому без обґрунтування, пояснення, попередження його приєднали до значно меншого за розмірами та менш успішного Голопристанського рибоводного заводу.
Ліквідація підприємства в такому вигляді виглядає як спроба рейдерського захоплення чи зміни керівництва. Так чи інакше, навряд це організовано для того, щоб ще більше допомагати національному парку у справі підтримання рибного населення нижнього Дніпра.
Звертаємося до Державного агентства рибного господарства України з вимогою негайно скасувати наказ про ліквідацію підприємства.
Враховуючи велике природоохоронне значення заводу вимагаємо прозорого обговорення майбутньої долі підприємства із залученням представників екологічної громадськості, Міністерства екології та енергетики, Національного природного парку «Олешківські піски» та науковців.