Ще в 2011 році Національний екологічний центр надсилав до Миколаївської ОДА клопотання про створення заказника «Зайчівська балка». Тоді заказник так і не створили: він не був погоджений власниками та користувачами земель. Цінні природні території чекали 13 років на шанс бути збереженими.
Минулого року ми видали книгу «Повоєнний розвиток природно-заповідного фонду» й надіслали її громадам Миколаївщини, про цінні території яких ідеться в книзі. Крім того, саме в 2023 ми надіслали лист до Миколаївської ОДА з проханням активізувати роботу щодо створення заказника «Зайчівська балка».
У той же час Мішково-Погорілівська громада, ознайомившись з нашою книгою, погодила створення заказника та підготувала клопотання з проханням розробити проект створення «Зайчівської балки», яке відправила до Миколаївської ОДА.
Наразі залишається отримати погодження від ДП «Ліси України» та Коларівської сільської громади.
Проектований заказник площею 350 га розташований біля селища Зайчівське в Миколаївській області. Ці території − основна частина балки та кілька балкових відрогів. До складу заказника пропонується включити землі державної власності, які перебувають у користуванні ДП «Ліси України», та 191 га земель комунальної власності в межах Мішково-Погорілівської та Воскресенської громад.
На території Зайчівської балки зростає велика кількість рідкісних рослин, занесених до Регіонального червоного списку Миколаївщини та Червоної книги. Ця територія − одна з найцінніших на Миколаївщині в плані біорізноманіття. На порівняно незначній площі тут виявлено 19 видів червонокнижних рослин. Зокрема горицвіт весняний, астрагал понтійський, брандушка різнобарвна, зіновать гранітна, пізньоцвіт анкарський, ковила Лессінга, астрагал Геннінга та багато інших. Серед червонокнижних тварин виявлені поліксена, дибка степова, коренеїд хрестоносець, сколія-гігант; унікальні популяції – мідянки звичайної, полоза сарматського, канюка степового, шуліки чорного тощо.
На розгляді постійного комітету Бернської конвенції перебуває рішення про створення території Смарагдової мережі «Долина річки Інгул», де і розташований проектований заказник Цей сайт Смарагдової мережі зараз має статус «nominated», що зобов’язує Україну забезпечити охорону цієї території до остаточного надання їй охоронного статусу.