ТОВ «СОБІ» формально планує видобування будівельних пісків на Деснянському-верхньому родовищі. А буквально – перетворити річище Десни на кар’єр, а 88 га берегів річки (уявіть, це 88 футбольних стадіонів!) засипати видобутим піском. Інформація про відповідний проект розміщена в Єдиному реєстрі з ОВД під № 2022101310059.
Звіт з ОВД був підготовлений з грубими порушеннями Закону “Про оцінку впливу на довкілля”.
Планована діяльність:
– повністю порушить режим охорони ландшафтного заказника “Зачарована Десна” на площі понад 80 га!
– повністю розміщена в об’єкті Смарагдової мережі та місці концентрації рідкісних і важливих на рівні Європи видів.
– наданий науковий звіт не містить реальних досліджень, хоча наголошує на відсутності тут рідкісних видів. Водночас і НАНУ, і МОН регулярно проводять дослідження саме на цій території і мають великий обсяг актуальних даних про рідкісні види саме цієї ділянки.
Автор наукового звіту – спеціаліст з садово-паркового господарства і урбаністики – робить висновки про понад 800 видів охоронюваних видів тварин, яких, на його думку, на території немає, в тому числі риб, мігруючих восени, і навесні птахів, комах, що потребують вузької спеціалізації та техніки для відлову.
У звіті є досить сміливий висновок: “Серед позитивних чинників впливу від проведення гідромеханізованих робіт слід відмітити розчищення шляхів міграцій риб”. Замулення річища і знищення кормової бази риб автор називає “розчищенням шляхів міграції” (тобто риба без гідронамиву не може пропливти Десною?).
Цікаво, що звіт про охоронювані види флори і фауни обсягом понад 80 сторінок складається з опису сторонніх загальновідомих даних про те, які в Україні є заповідні території, які є охоронні списки флори і фауни. Автор чомусь дає списки лучних та лісових птахів, видів, які зустрічаються лише у Карпатах, метеликів, жуків і навіть горностая, які на його думку, мають перебувати на території річища Десни на Київщині. Про дослідження тварин нема нічого. Натомість є висновок, що жодних рідкісних видів тут нема.
Очевидно, автор умисно приховав інформацію про рідкісні види тварин і рослин, адже саме таке замовлення постає перед виконавцем наукового звіту з ОВД. Водночас у відкритому доступі містяться дослідження саме цієї ділянки спеціалістів Інститутів зоології та гідробілогії НАНУ, КНУ ім. Т. Шевченка та Інституту рибного господарства.
Наостанок: 100% площі, яка буде використовуватись для складування пісків, – у межах прибережної захисної смуги. Постійне замулення річища буде негативно впливати на розмноження і нагул риби та на київський водозабір, розміщений майже відразу вниз за течією річки.
Ми звернулися і просимо Міндовкілля надати негативний висновок для даного небезпечного і брехливого проекту!
Фото Nadra.info