Уявіть 1800 фур з деревиною, що стоять одна за одною. Вони розтягнуться майже на 30 кілометрів. І це лише частина деревини, яку ДП «Ліси України» цьогоріч зрубало незаконними рубками переформування на Львівщині та Тернопільщині. Чудова ілюстрація того, як державні органи сприяють масштабним незаконним рубкам.
Законодавство забороняє проводити рубки переформування в лісах, де росте більш ніж один вид дерев або ж дерева різного віку. Але ДП «Ліси України» на законодавство начхати.
Ми не полінувалися та порахували: лише в 2023 році вони провели як мінімум 204 незаконні рубки переформування, отримавши 62 000 кубометрів незаконної деревини! Скоріше за все, це лише частина незаконного переформування за цей рік – багато документів лісівники так і не надали.
Такі рубки відбуваються в державних лісах серед білого дня, на них є всі необхідні дозволи та документи (хоч і видані з грубим порушенням). Отримана деревина експортується в ЄС під виглядом законної. Типова для Держлісагентства та ДП «Ліси України» ситуація.
Контролюючі ж органи порушення ігнорують. У відповідь на наші звернення про такі проблеми в Сколівському лісгоспі як Державна екологічна інспекція, так і Державне бюро розслідувань… просто відморозились! Екоінспекція навіть не поїхала на перевірку, ДБР – закрили справу навіть не розпочавши.
Дивну позицію займає й Міндовкілля. З одного боку, воно не погодило нові плани рубок переформування підтримавши позицію громадськості щодо їх незаконності. З іншого боку, підпорядковані їм лісівники та екоінспектори позицію міністерства просто ігнорують!
Ба більше, ще з осені Держлісагентство та «Ліси України» намагаються узаконити свої ж незаконні рубки переформування. Для цього вони розробили проект постанови Кабміну, який дозволить «переформовувати» майже будь-який ліс, окрім найбільш заповідних. Ризик від постанови – величезний.
Поки що документ на розгляді Міндовкілля, але міністерство в найкращих традиціях державних органів не бажає публічно висвітлити свою позицію. Планує погодити зміни до законодавства, що їх придумали лісівники?
У підсумку мінімум п’ять (!) державних структур або ж власноруч проводять масштабні незаконні рубки, або відверто покривають порушників. Надія на Спеціалізовану екологічну прокуратуру – сподіваємося, вони зможуть гідно виконати свої обов’язки.
Що можна зробити? Щоб вирішити проблему з рубками переформування, напишіть звернення до міністерства за нашою інструкцією.