Уже рік ми визначаємо незаконні оранки на Миколаївщині. Ця робота ведеться і в інтересах природи, і в інтересах громад, які через розорювання природних екосистем втрачають не лише пасовища, але й величезну кількість корисних екосистемних послуг.
У ході дослідження, ми здійснювали обстеження степових ділянок у Веселинівському та Вознесенському районах, картографували зустрічі видів, занесених до Червоної книги України, а також провели ретроспективний аналіз супутникових знімків з метою відстеження обсягів та обставин втрат степових ділянок останніми роками.
Виявилося, що за останні 8 років у Веселинівському районі було знищено 40% усіх степових ландшафтів; у Вознесенському районі – 33% усіх степових ландшафтів! Найбільшу кількість степових ландшафтів знищили за останні 2 роки.
Протягом останніх років частка збережених степових оселищ постійно зменшуються через розорювання, забудову сонячними електростанціями та інші фактори. На жаль, більша частина степів в межах обох районів не перебуває під охороною. Так, у межах Веселинівського району лише 12,% степів входять до природно-заповідного фонду. У Вознесенському районі цей показник становить 38,8% від площі наявних степових біотопів.
Рівень знищення степових ландшафтів катастрофічний. Так, приміром, лише в межах Прибужанівської ОТГ протягом останніх двох років було умовно законно та незаконно розорано 43.7% степових ділянок. Тому найбільш ефективним методом збереження степів на сьогодні залишається створення територій природно-заповідного фонду.
Ми переконані, що виявляти подібні порушення мають передусім не громадські організації, а Держекоінспекція та Держгеокадастр. Утім, незважаючи на всі наші звернення щодо всіх цих інцидентів, ми не отримали жодної реакції від цих установ.
Це дослідження є частиною проекту «Preservation of steppes and meadows in Voznesensky and Veselinovsky districts of the Nikolaev region», що виконується за організації NESEHNUTÍ Brno (Чеська Республіка).