Кривий Ріг – найбільш протяжне місто України. Його розвиток на захід обмежує величезна зона відвалів, кар’єрів, старих кинутих шахтних воронок. Розробки тягнуться вздовж всього міста.
Території порушені розробками перемежовуються природними територіями, і серед них є багато зон, які людина не чіпала взагалі, або які від кількох десятиліть до століття не знали впливу і відновились. Вони по суті стали зонами концентрації природи (одні з небагатьох територій, де вона ще може виживати). Одну з таких зон Центральний гірничо-збагачувальний комбінат планував засипати. Підприємство зараз має 2 кар’єри: видобувають з одного, пусту породу засипають в інший. Але вирішили, що їм треба більше, і можна засипати щось іще. Варіантів було багато, але вирішили написати величезний відвал саме в природній зоні.
Жителі Кривого Рогу погодяться, що глянувши в один бік з міста – побачиш рівнину, глянувши у протилежний – побачиш ланцюжок великих гір (висотою до 150 м). І от мала з’явитися ще одна така. Ці гори дуже пилять. Коли дме західний вітер, з відвалів на місто йдуть хмари пилу.
Ми писали свої зауваження до даного кейсу з ОВД, налогошуючи:
– в звіті відсутній аналіз кумулятивного впливу планованої діяльності разом з іншими кар’єрами та відвалами міста.
– звіт не містить даних щодо впливів планованої діяльності на лісові ділянки, розташовані біля території планованої діяльності.
– звіт не описує впливи планованої діяльності на сільськогосподарські землі, розташовані поруч.
– у звіті відсутні розрахунки забруднення вод та грунтів внаслідок планованої діяльності.
– на неправдивості інформації (у звіті говориться, що територія планованої діяльності не збігається з об’єктами екомережі Дніпропетровської області, а це не так)
– на сумнівній якості дослдіжень (дослідження і флори, і фауни виконував лише один спеціаліст, за спеціальністю ботанік. Відповідно в дослідженнях наведені дуже бідні дані щодо фауни)
– на відсутності досліджень комах, павукоподібних, червів, молюсків, грибів та ін. Тобто інформація щодо відсутності на цій території видів ЧКУ та Бернської конвенції (окрім ящірки прудкої) є недостовірною та маніпулятивною.
На щастя, Міністерство заборонило цю діяльність, і підприємство матиме можливість подумати над більш безпечними способами поводження з відходами. Пишаємося, що негативний висновок відомства на 50% складався саме з нашої аргументації.
Фото з ua.igotoworld.com