Неочікувані позитивні новини: Міндовкілля затвердило перелік інвазійних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів. У переліку – 13 видів дерев, серед яких робінія звичайна (акація біла), дуб червоний, гледичія та інші.
Що це означає? Тепер дерева зі списку не можна буде використовувати для висадки на вирубках. Їх також не можна буде використовувати для створення нових лісів.
Чому це важливо? Лісівники роками садили інвазійні дерева по всій Україні. Такі дерева безконтрольно поширюються, витісняючи місцеве біорізноманіття. Ліси з нашого дуба перетворюються в ліси з дуба червоного, степи перетворюються на захоплені акацією савани… Тепер висадка нових інвазійних дерев у лісах стала поза законом.
Чого не буде? Заборона інвазійних дерев у лісах вже встигла обрости міфами. Тому варто пояснити деякі важливі моменти:
● Перелік інвазійних дерев не впливає на вже існуючі дерева. Наявні ліси з акації чи інших інвазійних видів ніхто рубати не буде. Мова лише про те, щоб не саджати нові інвазійні дерева.
● Заборона інвазійних видів стосується лише земель, які юридично вважаються лісом. На жаль чи на щастя, інвазійні дерева не заборонені у містах чи у приватних садах. Не забороняється також продаж саджанців.
● Заборона висадки інвазійних дерев – це лише перший крок. Він ніяк не впливає на інвазійні не деревні види (на кшталт борщівника Сосновського). Щодо них законодавство вже розробляється: відповідно до плану заходів з реалізації Стратегії біобезпеки та біологічного захисту на 2022-2025 року.
Наша Група багато років працювала над забороною висадки інвазійних видів у лісах. Утім, ми не очікували, що дуб червоний та деякі інші види будуть заборонені: протидія лісової галузі була надсерйозною. Тим приємніше помилитися. Дякуємо Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України і народному депутату Юлії Овчинниковій , без яких нові норми ніколи б не відбулися!