11 лютого 2021 року, після останніх оновлень у глобальній базі даних про біорізноманіття GBIF, кількість записів про зустрічі рослин і тварин на території України перейшла позначку 1 000 000. Вільний доступ до даних про біорізноманіття є вкрай важливий не лише для розвитку науки, а й для розвитку охорони природи. Відкриті дані корисні для створення нових об’єктів природно-заповідного фонду, під час оцінки впливу на довкілля, при плануванні лісогосподарських заходів, тощо.
Ще зовсім недавно в міжнародній базі даних GBIF було приблизно пів мільйона записів, при чому більшість з них завантажили іноземні організації. За останній час ситуація змінилася на краще: багато українських організацій стали незалежними видавцями даних, з’явилися нові датасети (набори даних), з’явилися нові фахівці, які освоюють обробку відкритих даних. Багато з цього стало можливим завдяки допомозі наших європейських партнерів, зокрема норвезького проекту BioDATA та голландського проекту організації The Habitat Foundation “Mobilization of biodiversity data from Ukraine to GBIF” (nlbif2018.2019.004).
Щиро вітаємо співробітників Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Державного природознавчого музею НАН України, завдяки яким вдалося створити перший мільйон записів про флору і фауну України.
Довідка:
GBIF: The Global Biodiversity Information Facility є найбільшим у світі агрегатором відкритих даних з біорізноманіття, що наразі включає понад півтора мільярди спостережень з понад 55,6 тисяч наборів даних, опублікованих 1630 науковими установами або проєктами громадської науки з усього світу. На цей час GBIF містить 1,6 мільярда записів про знахідки живих організмів на нашій планеті. Кожен набір даних є окремою науковою публікацією, якій надається DOI, що дає змогу автоматично відстежувати цитування, навіть якщо хтось процитував хоча б одне спостереження з набору даних. Понад 5200 наукових рецензованих статей цитують відомості з GBIF, посилаючись на авторів даних, що їх опублікували тут.